Przed 10. KBS: Jubileuszowy i rekordowy

W 10. Krakowskim Biegu Sylwestrowym weźmie udział rekordowa liczba uczestników. - Już 1600 osób ma numery startowe - poinformowała  Urszula Filipowicz – Zastępca Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie podczas zorganizowanej 27 grudnia konferencji prasowej.

- Przypomnę, że w pierwszej edycji, w 2004 roku do biegu stanęły 134 osoby, dwa lata temu było ich 1005, a przed rokiem 1234 - dodała dyr. Filipowicz.

 

Jednym z debiutantów tej coraz popularniejszej imprezy, znakomicie łączącej bieganie  ze świetną zabawą jest były mistrz świata i Europy, srebrny medalista olimpijski w chodzie sportowym Rosjanin Ilja Markow, mieszkający od 5 lat w Polsce, obecnie trener lekkoatletyczny, który w piątek spotkał się w siedzibie ZIS z dziennikarzami.  

- Od maja pracuję z amatorami biegania w Niepołomicach, w Sylwestra z 25 zawodnikami klubu Spartakus przyjadę do Krakowa - powiedział Markow.

 

O  niepowtarzalnej atmosferze Krakowskiego Biegu Sylwestrowego, do czego w dużym stopniu przyczyniają się sami biegacze, zakładając kolorowe, często bardzo wymyślne stroje, mówił Paweł Żyła z KKB Dystans:    - Chcemy się spotykać w Sylwestra, żeby nie tylko złożyć sobie życzenia noworoczne , ale pokazać również mieszkańcom Krakowa jak doskonale potrafią się bawić biegacze.  Takiego drugiego wydarzenia nie ma chyba w całej Europie.


Najlepsze pomysły strojów są nagradzane w konkursie na przebranie, w dodatku wyższymi premiami niż za czołowe lokaty w samym biegu. 

 

W tym roku organizatorzy: Gmina Miejska Kraków, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie i Krakowski Klub Biegacza Dystans wyznaczyli limit startujących – na 2 000 osób, łącznie na obu dystansach: Smoczej Piątce (5 km) i Radosnej Dziesiątce (10 km), chętnych zgłosiło więcej, dlatego decydować będzie kolejność wpłat.  Zapisy on-line były przyjmowane do 23 grudnia,  jeśli ktoś nie zdążył jeszcze dokonać  wpłaty, może to zrobić w Biurze Zawodów (Szkoła Podstawowa nr 1 przy ul. Św. Marka 34) w poniedziałek, 30 grudnia, w godz. 15.00-20.00 lub we wtorek, 31 grudnia, w godz. 7.30-11.00. W tym czasie wydawane będą  pakiety startowe.

 

10. Krakowski Bieg Sylwestrowy rozpocznie się 31 grudnia o godz. 12.00 na Rynku Głównym (Linia A-B) między wylotami ulic: Floriańskiej i Św. Jana. Tam też znajduje się meta.

 

- Ponad 130 przedstawicieli służb mundurowych, ochrony i organizatorów zadba o bezpieczeństwo uczestników wtorkowej imprezy – zapewnił koordynujący te działania Andrzej Batko. - O 11.30 zamkniemy całkowicie  na dwie i pół godziny ulice Św. Idziego i Podzamcze – do ulicy Straszewskiego W godzinach 11.30-14.00 nie będą kursować tramwaje przez Dominikańską, Plac Wszystkich Świętych  i Franciszkańską,  minimalnych ograniczeń dla ruchu pojazdów należy się też spodziewać  na ulicach: Św. Marka i Św. Tomasza oraz w rejonie pierwszej obwodnicy, tramwaje będą skierowane na trasy zastępcze.  Przepraszając za drobne utrudnienia, prosimy kierowców o dostosowanie się do zmienionej organizacji ruchu.

 

W czasie konferencji prasowej zaprezentowane zostały puchary i okolicznościowy  medal,  który otrzyma każdy, kto minie linię mety.  Do medalu dołączymy napój „z bąbelkami” dla dorosłych, róże dla pań i słodycze dla dzieci.

 

Zainteresowanych innymi szczegółami zachęcamy do przejrzenia regulaminu 10. KBS.

 

Fot. MCH/ZIS