Przed 1. PZU Cracovia Półmaratonem Królewskim: biegacze kochają Kraków!

Blisko 5 tysięcy osób wyraziło chęć udziału w 1. PZU Cracovia Półmaratonie Królewskim. Niesłabnąca popularność Krakowa wśród biegaczy była wątkiem przewodnim czwartkowej konferencji prasowej poprzedzającej niedzielne wydarzenie.

Impreza zamykająca tegoroczny sezon rozpoczyna jednocześnie współpracę Gminy Miejskiej Kraków i Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie z PZU – sponsorem tytularnym najbliższego półmaratonu, bardzo aktywnym w propagowaniu ruchu i zdrowego stylu życia.

 

Pierwszym efektem wspólnych działań jest  znacząca liczba startujących. Na trasie wyznaczonej w centrum Krakowa pojawią się nie tylko rzesze amatorów biegania, ale także gwiazdy długich dystansów z tegorocznym wicemistrzem Europy w maratonie, reprezentantem Polski Yaredem Shegumo.   

 

Prognozy są dla nas bardzo optymistyczne, w niedzielę ma być słonecznie, reperatura 14 stopni Celsjusza, a więc znakomite warunki do biegania i bicia rekordów – powiedział podczas konferencji prasowej Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal. – Wsłuchując się w głosy biegaczy, postanowiliśmy wyznaczyć start półmaratonu na Rynku Głównym. Nie ma chyba lepszego miejsca. Serce Krakowa, Stare Miasto, mnóstwo kibiców, turystów –  to wymarzona sceneria. Nic dziwnego, że zgłosiło się aż 5 tysięcy osób. Zapisy będziemy prowadzić jeszcze w piątek i w sobotę.


Dyrektor Oddziału Regionalnego PZU w Krakowie Jacek Weremczuk  z nieukrywaną satysfakcją mówił o zaangażowaniu firmy w sprawy zdrowia: – Mamy szereg produktów, które dotyczą tej sfery naszego życia. Angażujemy się również we wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia prospołeczne, przyczyniające się do tego,  aby nasze zdrowie było lepsze. Przejawem tej działalności jest podjęcie współpracy w przygotowaniu i zorganizowaniu 1. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego. 

 

Z tej okazji PZU przygotowało wiele atrakcji dla biegaczy i kibiców (o szczegółach informujemy w odrębnym artykule na naszych stronach internetowych).

 

Na mecie biegu odbędzie się też Małopolski Piknik Europejski, organizowany przez Departament Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Zorganizowane zostaną gry i zabawy dla najmłodszych, a osoby dorosłe uzyskają pełną wiedzę dotyczącą funduszy Unii Europejskiej.

 

Tak duża impreza wymaga staranności o bezpieczeństwo jej uczestników. Jak wyliczył Koordynator ds. Zabezpieczenia Trasy Andrzej Batko, około 400 osób ze służb porządkowych, Straży Miejskiej i Policji zadba o sprawny i bezpieczny przebieg niedzielnego półmaratonu.

 

Zaszła konieczność zamknięcia dla ruchu części ulic i wprowadzenia objazdów w trakcie trwania półmaratonu, wprowadzone będą zmiany w komunikacji miejskiej. Szczegóły TUTAJ.

 

Czwartkowa konferencja prasowa  stała się okazją do zaprezentowania medalu i koszulek półmaratonu, które otrzymają jego uczestnicy.

 

Zapraszamy w niedzielę, 26 października na Rynek Główny (u wylotu  ul. Siennej) na start, a w południe na metę znajdującą się na parkingu przed Stadionem Miejskim im. Henryka Reymana – od strony Al. 3 Maja.

 

 

Fot. MCH/ZIS, Krzysztof Porębski