Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył w Krakowie Michała Kwiatkowskiego i Rafała Majkę

Kolarski mistrz świata Michał Kwiatkowski oraz najlepszy w klasyfikacji górskiej tegorocznego Tour de France i zwycięzca 71. Tour de Pologne Rafał Majka otrzymali z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odznaczenia państwowe. Kwiatkowski - Złoty Krzyż Zasługi, a Majka - Srebrny.

- To jest forma podziękowań nie tylko od prezydenta, ale od całej Polski - powiedział Bronisław Konmorowski podczas uroczystości, która odbyła się w poniedziałek, 20 października w Krakowie.

 

Prezydent wyróżnił także zawodników kolarskiej reprezentacji Polski oraz działaczy. Prezes Polskiego Związku Kolarskiego Wacław Skarul został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a selekcjoner kadry narodowej Piotr Wadecki - Złotym Krzyżem Zasługi.

 

Po spotkaniu ze środowiskiem kolarskim Bronisław Komorowski zainaugurował Wiślański Rajd Rowerowy dając sygnał startu jego uczestnikom. Cykliści pojechali fragmentem (z krakowskiego Bulwaru Podolskiego do Tyńca) istniejącej już Wiślanej Trasy Rowerowej, która docelowo ma prowadzić wzdłuż Wisły, niemal od jej źródeł do Morza Bałtyckiego.

 

Przypomnijmy, że Michał Kwiatkowski we wrześniu zdobył w Ponferradzie w Hiszpanii tytuł mistrza świata elity w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego. Po samotnym finiszu wyprzedził Australijczyka Simona Gerransa i Hiszpana Alejandro Valverde.

 

Kwiatkowski urodził się w Chełmży, natomiast Majka w Zegartowicach w powiecie myślenickim.

 

Rafał Majka rozpoczął treningi jako 12-latek pod okiem trenera Zbigniewa Klęka w WLKS Krakus Swoszowice.

 

Fot. IK-S/ZIS