Prezentacja 70. Tour de Pologne we włoskim Cavalese

We włoskim regionie Trentino, w miejscowości Cavalese, odbyła się prezentacja tegorocznego 70. Tour de Pologne UCI World Tour. Komitet Organizacyjny wyścigu kolarskiego, kierowany przez Czesława Langa, dokonał tego w Centrum Prasowym Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym Val di Fiemme 2013.

W konferencji, oprócz Czesława Langa, udział wzięli Tiziano Mellarini - przedstawiciel Rady ds. Rolnictwa, Leśnictwa, Turystyki i Promocji w autonomicznej prowincji Trento oraz Katarzyna Sobierajska, reprezentująca Ministerstwo Sportu i Turystyki.
We Włoszech zaplanowano dwa pierwsze etapy 70. TdP, , oba w regionie Trentino. Pierwszy odbędzie się 27 lipca z Rovereto do Madonna di Campiglio o długości 183,5 km, drugi - 28 lipca na trasie Marilleva Val di Sole - Passo Pordoi (195,5 km). Passo Pordoi znajduje się w sercu Dolomitów, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Po dniu przerwy uczestnicy jubileuszowego Touru będą kontynuować rywalizację na terenie Polski. Z Trentino przeniosą się do Krakowa, skąd 30 lipca wyruszą na trzeci etap, by kilka dni później, 3 sierpnia - jazdą indywidualną na czas - zakończyć także w Krakowie tegoroczne zmagania.

Tour de Pologne UCI World Tour, po raz pierwszy w swojej historii rozpocznie się poza Polską. - Organizacja startu wyścigu z kraju, który nie graniczy bezpośrednio z Polską, jest wielkim przedsięwzięciem, ale także ogromnym osiągnięciem - powiedział Czesław Lang. - Te dwa wspaniałe narody łączy wiele wydarzeń historycznych i kulturowych. Część mojego życia spędziłem we Włoszech, dojrzewałem tu kolarsko i uzyskiwałem jedne z najwspanialszych wyników w mojej karierze. Dla mnie jest to spełnienie marzeń. Zawsze chciałem aby Tour de Pologne przejeżdżał przez Dolomity.
Chciałem podziękować wszystkim naszym partnerom, zwłaszcza Wydziałowi Rozwoju Turystyki i Promocji Trentino, który w 2013 roku będzie już czwarty rok z rzędu z nami. Bez ich wkładu nie byłoby możliwe zrealizowanie tego projektu" - dodał Czesław Lang.

O świetnej współpracy polsko-włoskiej mówił przedstawiciel Trentino, Tiziano Mellarini: - Turystyka i sport to silnik, który napędza Trentino. Nie mogło być lepszej okazji, jak Mistrzostwa Świata w Narciarstwie klasycznym, aby zaprezentować tę współpracę. Chcieliśmy podziękować organizatorom Tour de Pologne za to, że właśnie tu, w Trentino rozpocznie się wyścig. Dla nas będzie to dodatkowa okazja do promocji regionu za granicą, a w szczególności w Polsce. Polscy turyści czują się tu jak w domu, doceniają naszą gościnność, piękno naszych gór, jak również wszystko co mamy im do zaoferowania. Mam nadzieję, że ta współpraca przyniesie ogromną satysfakcję obu stronom.

W uroczystości wziął również udział Francesco Moser, legendarny już kolarz mieszkający w Trentino, wujek zwycięzcy Tour de Pologne 2012 - Moreno Mosera.

- Kilka lat temu Czesław Lang zaprosił mnie na Tour de Pologne, od razu zrozumiałem, jak ogromny jest potencjał tego wyścigu. Powiedziałem mu, że warto by był, aby kiedyś Tour de Pologne wystartował z Włoch, a jak z Włoch to dlaczego nie z Trentino. Nasze marzenia spełnią się w tym roku - podkreślił Francesco Moser.