Powtórka z Kraków Areny: polscy siatkarze zagrają z Brazylią i Rosją o półfinał MŚ

Sensacyjne zwycięstwo Argentyny nad USA zapewniło w niedzielę, 14 września  polskim siatkarzom awans do trzeciej rundy mistrzostw świata bez względu na wynik wieczornego meczu z Francją. O półfinał turnieju biało-czerwoni zagrają z Brazylią i Rosją.

Argentyńska odsiecz w spotkaniu z Amerykanami (3-2) okazała się zbawienna dla reprezentacji Polski, która znalazła w czołowej „6” MŚ jeszcze przed rozpoczęciem konfrontacji z Francuzami. Z niespodziewanej porażki USA skorzystali też Irańczycy, kwalifikując się do trzeciej rundy. 

 

Stawką meczU Polska – Francja było 1. miejsce w grupie E, naszych siatkarzy urządzało jedynie zwycięstwo za 3 punkty (3-0 lub 3-1), wygrali ostatecznie 3-2. dlatego w losowaniu, przeprowadzonym około północy Francuzi zostali rozstawieni z Brazylijczykami i bardzo dobrze na tym wyszli.

 

Los sprawił bowiem, że w rywalizacji o półfinał Polacy zagrają w łódzkiej Atlas Arenie z broniącymi tytułu mistrzów świata Brazylijczykami (16 września) i mistrzami olimpijskimi z Londynu  Rosjanami  (18 września),  Francuzi zaś w tych samych dniach w katowickim Spodku z Niemcami i Iranem. 

 

Przypomnijmy, że w czerwcu i sierpniu  przeciwnicy z trzeciej rundy MŚ  zostali pokonani  przez podopiecznych Stephane’a Antigi w Kraków Arenie: Brazylia 3-1 w Lidze Światowej a Rosja 3-2 podczas XII Memoriału Huberta Jerzego Wagnera.

 

Wracając do niedzielnych wydarzeń na boiskach bydgoskiej Łuczniczki i łódzkiej Atlas Areny, zaimponowała przede wszystkim postawa Argentyńczyków. Amerykanie potrzebowali zwycięstwa – najlepiej trzypunktowego - aby uciąć wszelkie spekulacje w walce o trzecią rundę. Tymczasem zespół, prowadzony przez jednego z najwybitniejszych trenerów w historii siatkówki, charyzmatycznego Julio Velasco (nota bene, do stycznia tego roku szkoleniowca Irańczyków)  grali tak, jakby stawką był co najmniej  medal mistrzostw świata.

 

Wieczorem, w ekipach Polski i Francji szansę otrzymali rezerwowi, z tego grona wyróżnił się szczególnie atakujący trójkolorowych Mory Sidibe.

 

Niedzielne wyniki

Grupa E (Łódź, Bydgoszcz) , Iran - Serbia 3-1, Argentyna - USA 3-2, Włochy -  Australia 3-1, Polska - Francja 3-2.

Grupa F (Katowice, Wrocław), Brazylia - Rosja 3-1, Finlandia - Bułgaria 3-0, Niemcy - Kanada 3-0, Chiny – Kuba 3-2.

 

Kolejność po drugiej rundzie MŚ 

Grupa E:  1. Francja (17 pkt), 2. Polska (16), 3. Iran (15), 4. USA (14), 5. Serbia (9), 6. Argentyna (8), 7. Włochy (5), 8. Australia (0)

Grupa F: 1. Brazylia (21), 2. Rosja (17), 3. Niemcy (15), 4. Kanada (10), 5. Finlandia (6), 6. Kuba (6), 7. Bułgaria (5), 8. Chiny (4).

 

Trzecia runda od 16 do 18 września

Do trzeciej rundy awansowało 6 drużyn, kóre w wyniku rozstawienia i losowania utworzyły dwie grupy – bez zaliczania punktów zdobytych w poprzednich fazach turnieju.

 Grupa G (Spodek Katowice)

16 września (wtorek): Francja - Niemcy (20.15)

17 września (środa): Niemcy – Iran (20.15)

18 września (czwartek): Francja - Iran (20.15)

 Grupa H (Atlas Arena Łódź)

16 września (wtorek): Polska – Brazylia (20.15)

17 września (środa): Brazylia – Rosja (20.15)

18 września (czwartek): Polska – Rosja (20.15)

Po dwa najlepsze zespoły z grup G i H zakwalifikują się do półfinałów, które podobnie jak mecz o brązowy medal i finał o mistrzostwo świata zostaną rozegrane w katowickim Spodku.

Drużyny, które uplasują się na 3. pozycji  w grupach G i H zmierzą się w Atlas Arenie w spotkaniu o 5. miejsce.

 

Fot. MCH/ZIS