Powstaje Centrum Zapaśnicze w Bieżanowie: wmurowanie kamienia węgielnego

W czwartek, 11 października 2018 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Prezes Klubu Sportowego Bieżanowianka Mirosław Boryczko, Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim Zbigniew Kożuch, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal i Prezes Przedsiębiorstwa Budowlano-Produkcyjnego Łęgprzem sp. z o.o. Kazimierz Zagórski podpisali akt erekcyjny, a następnie wmurowali kamień węgielny pod budowę Centrum Zapaśniczego w Bieżanowie.

W uroczystości uczestniczyli radni miejscy i dzielnicowi, działacze, trenerzy i sportowcy Bieżanowianki – przyszli użytkownicy obiektu, proboszcz miejscowej parafii, dyrektorzy współpracujących z klubem szkół.

Prezydent Jacek Majchrowski, Prezes Mirosław Boryczko i Przewodniczący Zbigniew Kożuch w swoich wystąpieniach przypomnieli o ogromnym zaangażowaniu Miasta w rozwój bazy sportowo-rekreacyjnej Dzielnicy XII.

Nowy obiekt dla Bieżanowianki pozwoli kontynuować bogate tradycje sportu zapaśniczego, nawiązać utalentowanym wychowankom do sukcesów mistrza Polski Kazimierza Michalika. 

W ramach inwestycji pn. Centrum Zapaśnicze w Bieżanowie powstanie budynek klubowy z zapleczem treningowym, zostanie zagospodarowany teren, wykonane też będą miejsce postojowe dla samochodów.

Centrum Zapaśnicze, w którym będzie mieć siedzibę KS Bieżanowianka powstanie w miejsce znajdującego się obecnie przy ul. Lipowskiego 5 parterowego budynku, który jest przeznaczony do rozbiórki.

Przy budowie Centrum wykorzystane natomiast zostaną istniejące przyłącza instalacji (prąd, woda, kanalizacja, c.o., gaz i inne).

Działka, na której powstanie Centrum Zapaśnicze znajduje się na obszarze  wpisanym do rejestru zabytków – Architektura Rezydencjonalna: zespół dworsko-parkowy w Bieżanowie (d. Pałac Czeczów w Bieżanowie): dwór, oficyna, park.

Powstanie budynek o zwartej, prostej bryle, która dobrze komponuje się z otoczeniem. Ciemny kolor elewacji nie stanowi konkurencji dla zabytkowego otoczenia, natomiast dobrze „wtapia“ się w otaczającą zieleń.

W budynku znajdować się będą: pomieszczenia związane ze sportem i rekreacją, stanowią zaplecze dla Klubu Sportowego Bieżanowianka (szatnie dla sportowców, sale do ćwiczeń i treningów, pomieszczenia biurowe dla zarządu klubu  i trenerów).

Budynek będzie miał  trzy kondygnacje w tym jedną podziemną. Kondygnacja – 1 to zespół szatni i łazienek przeznaczonych dla sportowców korzystających z obiektu, a także pomieszczenia techniczne i magazyny. Z poziomu – 1 przewidziane jest bezpośrednie wyjście na boisko dla piłkarzy, trenerów i sędziów. Na poziomie parteru przewiduje się funkcję administracyjną i biurową budynku. Na tej kondygnacji znajdować się także będą: recepcja, siłownia, sala fitness, gabinety lekarskie, toalety dla użytkowników budynku oraz pokój dla trenerów. Na piętrze znajdują się dwie sale ćwiczeń dla zapaśników i gimnastyczek. Sale są przedzielone mobilną ścianką przesuwną, umożliwiającą połączenie dwóch sal np. podczas odbywających się zawodów. Na tej kondygnacji przewiduje się także dwie szatnie z łazienkami, toaletę i pomieszczenie gospodarcze.

Działka, na której powstanie Centrum Zapaśnicze od strony zachodniej graniczy bezpośrednio z drogą publiczną ul. Lipowskiego. Przewiduje się utwardzone dojście i dojazd do budynku wraz z miejscami postojowymi (11 miejsc, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych). Będzie też zainstalowane oświetlenie elektryczne wszystkich dojść, dojazdów i wejść do budynku.

Poza  lokalizacją budynku nie zmienia się ukształtowania i geometrii terenu.

Całość terenu pozostawiona jako biologicznie czynna zostanie zrekultywowana po przeprowadzeniu wszelkich prac ziemnych. Powierzchnia zabudowy to  681 m².

Powierzchnia utwardzona – 1163 m², a  powierzchnia biologicznie czynna – 2456m².

Teren objęty inwestycją nie leży na obszarze „Natura 2000“.

Wykonawcą Centrum Zapaśniczego w Bieżanowie jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne Łęgprzem sp. z o.o. z Krakowa. Kwota umowna robót (wg umowy): 11 051 787,87 zł brutto. Termin realizacji inwestycji – 24 stycznia 2020 roku.

Projekt wykonało Studio Architektoniczne Desiderata z Krakowa.

Przypomnijmy, że 14 czerwca 2016 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski dokonał otwarcia piłkarskiego boiska treningowego KS Bieżanowianka (76x46m) o nawierzchni  z trawy syntetycznej. Wykonawcą była firma Eversport sp. z o.o. z Warszawy. Pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie  przeprowadziła rewitalizację i modernizację boiska za łączną kwotę  ok. 1 mln 326 tys. zł brutto. Środki pochodziły z budżetu GMK oraz z dofinansowania w wysokości 509 888 zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki  z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS