Porozumienie w sprawie organizacji mistrzostw świata siatkarzy-2014 podpisane: Brazylijczycy w Krakowie - bardzo możliwe!

W 2014 roku Kraków będzie jednym z gospodarzy rozgrywanych w naszym kraju Mistrzostw Świata w Siatkówce Mężczyzn. Porozumienie w tej sprawie podpisali w czwartek, 17 maja Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosław Przedpełski. Mecze odbędą się w nowej hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Stanisława Lema w Czyżynach.

PZPS, po otrzymaniu organizacji mistrzostw, zaproponował władzom Krakowa przyjęcie światowej elity siatkarzy. Już w lipcu 2010 roku Prezydent Majchrowski rozmawiał o tym z Prezesem Przedpełskim, a w spotkaniu uczestniczyli także Prezes Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej SA Artur Popko, Przewodniczący Wydziału Sędziowskiego PZPS Andrzrej Lemek i Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal. Kilka miesięcy później - w październiku - podczas MŚ we Włoszech, Mirosław Przedpełski, ogłaszając oficjalnie listę miast gospodarzy, wymienił też Kraków. Czwartkowa uroczystość w Magistracie )w Sali Józefa Dietla Pałacu Wielopolskich), na którą zaproszeni zostali Andrzej Lemek i Krzysztof Kowal, stała się ukoronowaniem podjętych działań. Najważniejszym z nich jest budowa hali w Czyżynach.

- Od pewnego czasu Kraków promuje się również jako miasto sportu. Wielkie wydarzenia sportowe, które się tu odbywają, między innymi Tour de Pologne czy Cracovia Maraton na stałe wpisały się w kalendarz imprez na najwyższym światowym poziomie. Kraków cały czas inwestuje w infrastrukturę, nie tylko w stadiony, ale także w boiska dla dzieci, baseny i teraz w halę widowiskowo-sportową. To wszystko przynosi doskonałe efekty, czego dowodem jest organizacja Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej właśnie w Krakowie - powiedział Prezydent Jacek Majchrowski.

A Prezes PZPS Mirosław Przedpełski ogłosił: - Kraków znalazł się dziś w rodzinie miast związanych z piłką siatkową i organizacją mistrzostw świata! Na dowód tego wręczył Prezydentowi Majchrowskiemu zestaw medali, jakie reprezentacja Polski w siatkówce kobiet i mężczyzn zdobyła na mistrzostwach świta i Europy w latach 2003-2011.

Do 30 września tego roku ma zostać podpisana umowa między Krakowem a Polskim Związkiem Piłki Siatkowej.

Zapytany przez dziennikarzy, które drużyny mogą w październiku 2014 roku zagrać w Krakowie Prezes Przedpełski odpowiedział: - To zależy od losowania. Na przykład, Brazylia. Grupy są sześciozespołowe, w pierwszej fazie każdy rozegra pięć meczów, atrakcyjnych widowisk na pewno nie zabraknie. Promocja, którą zapewniamy Krakowowi już od wielu miesięcy, a będziemy ją kontynuować także w tym roku i następnych latach jest znacząca. Przygotowujemy kampanię promocyjną, jakiej nie było do tej pory w siatkówce - atrakcyjniejszą i o dużym zasięgu. Chcemy ściągnąć do Polski dużą liczbę kibiców i jestem przekonany, że Kraków bardzo nam w tym pomoże, bo jest niezwykle atrakcyjny dla gości z zagranicy, Jeśli chodzi o sympatyków siatkówki to na imprezy najczęściej jeżdżą Brazylijczycy, Serbowie, Rosjanie, Włosi, o Polakach nie wspominając.

W MŚ-2014 udział wezmą 24 reprezentacje. Mecze odbędą się w Krakowie, Katowicach, Łodzi, Gdańsku-Sopocie, Wrocławiu i Bydgoszczy.

O budowie hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach mówił w czwartek Bartłomiej Cieciak - Prezes Agencji Rozwoju Miasta SA, która jest inwestorem bezpośrednim. Agencja podpisała umowę na realizację inwestycji z wyłonionym w przetargu konsorcjum firm: Mostostal Warszawa (lider) i Acciona Infraestructuras SA, Asseco Poland SA i Mostostal Puławy SA. Wartość umowy opiewa na kwotę ok. 363 mln złotych brutto. Instytucją finansującą jest PKO Bank Polski SA. Budowę rozpoczęto w maju 2011 roku, jej zakończenie zaplanowano na IV kwartał 2013 roku.