Polski kolarz Michał Kwiatkowski liderem! Od soboty wyścig w Małopolsce, 16 lipca - finał w Krakowie

Michał Kwiatkowski został w piątek 13 lipca liderem 69. Tour de Pologne! Kolarz grupy Omega Pharma-QuickStep jest pierwszym Polakiem, który objął prowadzenie w wyścigu rangi WorldTour. Czwarty etap z Będzina do Katowic (127,8 km) zakończył się sukcesem najszybciej finiszującego z peletonu Aidisa Kruopisa (Orica GreenEdge).

Kruopis na ostatnich metrach wyprzedził Brytyjczyka Bena Swifta (Sky Procycling) i Holendra Theo Bosa (Rabobank).

Kwiatkowski przystąpił do IV etapu z jednosekundową stratą do jadącego w żółtej koszulce Włocha Moreno Mosera (Liquigas-Cannondale). Po wygraniu pierwszej lotnej premii w Dąbrowie Górniczej (28 km) zdobył 3 sekundy bonifikaty. Potem sytuacja na trasie ułożyła się po jego myśli.

Ucieczka czterech kolarzy nie liczących się w walce o zwycięstwo w wyścigu: Adrian Kurek z włoskiej grupy Utensilnord, Hiszpan Angelo Madrazo (Movistar), Holender Martin Verschoor (Type 1) i Brazylijczyk Rafael Andriato (Farnese Vini) sprawiła, że to oni zebrali bonifikaty na dwóch następnych lotnych premiach, na obu zwyciężył Kurek i dzięki temu odebrał czerwoną koszulkę najaktywniejszego Łukaszowi Bodnarowi (Reprezentacja Polski). Peleton wchłonął tę grupę na 7 km przed metą. Kwiatkowski przyjechał w środku stawki (na 28. pozycji), podobnie jak Moser, i na mecie odbierał gratulacje po objęciu prowadzenia w wyścigu.

Od 2004 roku, gdy liderem Tour de Pologne był Marek Rutkiewicz , żadnemu z naszych kolarzy ta sztuka się nie udała. Tyle, że wówczas TdP nie zaliczano jeszcze do najwyżej rangi UCI (World Tour, wcześniej Pro Tour). Dodajmy, że jako ostatni Polak Tour de Pologne wygrał Cezary Zamana w 2003 roku.

Nowy lider Michał Kwiatkowski po czterech etapach wyprzedza o 2 sekundy Mosera i o 8 s Niemca Fabiana Wegmanna (Garmin). 10. w klasyfikacji generalnej Michał Gołas (Omega Pharma-QuickStep) i 23. Rafał Majka (Saxo Bank) mają po 12 s straty.

W sobotę, 14 lipca 69. Tour de Pologne wjeżdża do Małopolski, w tym dniu odbędzie się V etap Rabka-Zdrój-Zakopane (163,1 km), nazajutrz - w niedzielę - czeka kolarzy VI etap Bukovina Terma Hotel Spa - Bukowina Tatrzańska (191,8 km) z dziesięcioma górskimi premiami a w poniedziałek 16 lipca - ostatni VII etap i zakończenie wyścigu w Krakowie.