Polska - USA 1:3: Liga Światowa siatkarzy w świątecznym nastroju

Wynik meczu Ligi Światowej siatkarzy Polska - USA, rozegranego w sobotę 4 lipca w TAURON Arenie Kraków zadecydował jedynie o tym, że to Amerykanie – dzięki zwycięstwu 3:1 (25:20, 25:21, 22:25, 25:23) – zajęli pierwsze miejsce w grupie B fazy interkontynentalnej. Awans do turnieju finałowego w Rio de Janeiro zapewnili sobie w piątek także biało-czerwoni.

Choć stawka sobotniego spotkania nie była już tak wysoka, trybuny znów zapełniły się sympatykami siatkówki. Z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości (Independence Day) widowisko miało szczególną oprawę. Do pocztów flagowych PZPS zaprosił weteranów misji wojskowych, weteranów poszkodowanych ze Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza granicami kraju oraz Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

 

Trenerzy Stephane Antigua i John Speraw postanowili dokonać kilku zmian w składach, w podstawowej „6” mistrzów świata pojawił się więc Rafał Buszek, na pozycji libero zagrał Piotr Gacek. Szansę zaprezentowania umiejętności otrzymał również kolejny przedstawiciel „młodej fali” Artur Szalpuk - syn Jarosława, znanego przed laty siatkarza Jastrzębia Boryni, AZS-u Olsztyn i Legii Warszawa.

 

W ekipie amerykańskiej świetnie zagrał rezerwowy Thomas Jaeschke i został wyróżniony nagrodą dla najlepszego zawodnika meczu (MVP), na boisku zobaczyliśmy też Kawikę Shoji’ego, Murphy’ego Troya, Williama Priddy’ego i Paula Lotmana.

 

Obaj szkoleniowcy sprawdzili też parę wariantów taktycznych w bliskiej perspektywie turnieju Final Six (15-19 lipca).

 

Po krakowskich potyczkach z USA Stephane Antiga podał nazwiska 15 kadrowiczów, którzy od najbliższej środy przygotowywać się będą w Spale do występów w Rio. Są to: rozgrywający – Fabian Drzyzga i Grzegorz Łomacz, środkowi – Piotr Nowakowski, Mateusz Bieniek, Andrzej Wrona, Marcin Możdzonek i Karol Kłos, atakujący – Bartosz Kurek i Dawid Konarski, przyjmujący – Mateusz Mika,  Michał Kubiak, Rafał Buszek i Artur Szalpuk, libero – Paweł Zatorski i Piotr Gacek.

 

W tegorocznym finale Ligi Światowej wystąpią: Brazylia, Serbia, Włochy, USA, Polska i jeden zespół z Dywizji II, wyłoniony w nadchodzący weekend (10-12 lipca)  podczas turnieju Final Four w Warnie.

 

Fot. MCH/ZIS