Polska i Kraków z rekordami EHF EURO!

Ponad 400 tysięcy w halach sportowych, w samej TAURON Arenie Kraków blisko 213 tysięcy, 100 tysięcy w strefach kibica, z tego przeszło 41 tysięcy na krakowskim Małym Rynku – tyle osób obejrzało Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn Polska 2016! Jeszcze nigdy w historii EHF EURO nie przyciągnęło tylu fanów. We wtorek, 2 lutego w siedzibie Urzędu Miasta Krakowa odbyła się konferencja prasowa podsumowująca przebieg imprezy w Krakowie.

W konferencji udział wzięli: Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu Katarzyna Król, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal i Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Miasta SA, zarządzającej TAURON Areną Kraków, Małgorzata Marcińska.

- Dzisiejsze spotkanie ma na celu pierwsze podsumowanie historycznych Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn. Turniej przyciągnął pół miliona kibiców. Mecze w Krakowie, które odbywały się w naszej hali obejrzało blisko 213 tysięcy osób. Daje to średnią około 12 tysięcy widzów na mecz i najwyższą frekwencję wśród Miast-Gospodarzy turnieju. Jesteśmy niezwykle zadowoleni z przebiegu całej organizacji tej imprezy. Nie dałoby się jej przeprowadzić bez doskonałej współpracy ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce. Po raz kolejny składam też podziękowania dla prezesa Europejskiej Federacji Jeana Brihaulta, który wybrał Polskę, a Kraków na to miasto, w którym odbywały się mecze z udziałem reprezentacji Polski, jak również otwarcie imprezy oraz półfinały, mecz o brązowy medal i finał. To jest dla Krakowa największy sukces i stanowi o tym, że nasze miasto zostało lepiej poznane na arenie europejskiej, ale także i światowej – powiedziała Prezydent Katarzyna Król. - Jeżeli chodzi o szczegółowe dane dotyczące ekwiwalentu reklamowego, to przedstawimy je pod koniec lutego. Mistrzostwa Europy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród kibiców, dziennikarzy i gości. Wyniki ankiet oceniających polskie mistrzostwa zakończyły się średnią 6,5 w siedmiostopniowej skali. Taka ocena wskazuje na bardzo wysoki poziom imprezy. Uczestnicy tych mistrzostw Europy podkreślali, że spotkali się z profesjonalną organizacją, gościnnością i wspaniałą atmosferą – jest to również wielka zasługa naszego miasta, które od kilkunastu miesięcy pracowało nad imprezą. Składam podziękowania dla wszystkich naszych służb, które sprawnie zabezpieczały całe wydarzenie. Biorąc pod uwagę liczbę gości zagranicznych, VIP-ów i oficjeli z innych państw było to bardzo duże przedsięwzięcie. Największe podziękowania należą się przede wszystkim kibicom, którzy mimo tego, że Polakom nie udało się zdobyć medalu, zasługują na złoto za fantastyczny doping przez cały czas trwania mistrzostw.  

 - Mistrzostwa Europy zostały doskonale podsumowane w zagranicznych mediach, wszyscy jednogłośnie podkreślili, że nie tylko atmosfera była wspaniała, ale i ultranowoczesna hala w Krakowie spełniła swoje oczekiwania – zaznaczyła Prezes Małgorzata Marcińska. - Możemy się również pochwalić, że od otwarcia TAURON Areny Kraków do zakończenia mistrzostw Europy, w hali różne wydarzenia obejrzało już 1 mln 100 tys. kibiców – dodała.

 - Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn były najlepszą imprezą, która do tej pory wydarzyła się w naszej hali. Pamiętajmy także o strefie kibica, na początku były obawy, czy w ogóle się sprawdzi. Strefa była właściwie cały czas pełna, nie tylko wtedy jak grali Polacy, ale również w dni niemeczowe czy podczas wizyty Rafała Sonika oraz występów Marcina Dańca i innych krakowskich artystów. Myślę, że każdy znalazł coś dla siebie. Przez okres mistrzostw Europy krakowską strefę kibica odwiedziło przeszło 41 tysięcy osób – to też o czymś świadczy. Pytaniem nie jest czy miastu ta impreza się opłacała, ale jak bardzo się opłacała. Tak dobrze i tak dużo o Krakowie nie mówiło się chyba nigdy. Zresztą już od dawna wszystkie agencje reklamowe twierdziły, że nie ma lepszej reklamy miasta niż reklama poprzez imprezy sportowe. A to, że udało nam się sprowadzić tutaj reprezentację Polski było widać w mieście. Wzrosło zainteresowanie piłką ręczną, pojawili się nowi fani. Staramy się ściągnąć do Krakowa jak najwięcej imprez sportowych, myślę, że każda następna będzie dla kibiców wspaniałym wydarzeniem – mówił Dyrektor Krzysztof Kowal.

W trakcie całego turnieju EHF EURO 2016 Polskę odwiedziło ponad 40 tysięcy kibiców z zagranicy. Najliczniejsze grupy stanowili Niemcy, Duńczycy, Szwedzi, Węgrzy, Norwegowie oraz Chorwaci. Do Krakowa przyjechali kibice z Francji, Chorwacji, Norwegii, Niemiec, Macedonii, Hiszpanii, Białorusi.

Mecze reprezentacji Polski oglądało w telewizji 40 mln osób. Całą imprezę obsługiwało 1300 dziennikarzy, z czego aż 550 pracowało w Krakowie.

Fot. MCH/ZIS