Podsumowanie SMLT 2014 w ICE Kraków: rowery za pozytywne obroty

Podsumowanie tegorocznego sezonu popularnego cyklu kolarskich wyścigów Skandia Maraton Lang Team odbyło się w czwartek, 6 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków z udziałem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Prezesa Zarządu Skandia Życie Pawła Ziemby i Dyrektora Generalnego Lang Team Czesława Langa.

W uroczystości uczestniczyli także współorganizatorzy poszczególnych edycji (jednym z nich jest Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie), sponsorzy i partnerzy cyklu.

 

Pojawili się również znani z kolarskich tras reprezentanci Polski: Anna Szafraniec i Marek Rutkiewicz – już jako małżeństwo oraz Zbigniew Klęk – pierwszy trener zwycięzcy 71. Tour de Pologne Rafała Majki.

 

Podczas podsumowania Czesław Lang i Paweł Ziemba wręczyli Prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu pamiątkową koszulkę Skandia Maraton Lang Team.

 

W tym roku krakowska edycja imprezy okazała się rekordowa – udział wzięło ponad półtora tysiąca miłośników jazdy na rowerze.

 

 - Kraków stawia bardzo poważnie na sport – powiedział Prezydent Jacek Majchrowski. – Sport dla mieszkańców. To tworzy wizerunek nowoczesnego Krakowa, miasta młodego duchem i atrakcyjnego dla wszystkich.

 

- Dostrzegamy rosnącą popularność kolarstwa. W Skandia Maraton Lang Team docenia się organizację przeniesioną z Tour de Pologne – dodał Czesław Lang. Z dynamicznego rozwoju imprezy cieszy się także Paweł Ziemba: - Zależy nam na tym, żeby pokazywać ludziom jak w ciekawy i aktywny sposób można spędzać wolny czas. Zależy nam na angażowaniu całych rodzin, dla których to idealna okazja do wspólnego relaksu.


W tym roku w ramach Skandia Maraton Lang Team przeprowadzono po raz pierwszy akcję charytatywną - Pozytywne Obroty. W każdym miasteczku zawodów znajdowały się strefy kibica wyposażone w specjalne trenażery, na których można było  „nakręcać” Pozytywne Obroty. Dystans pokonany w czasie  każdego z etapów przez uczestników maratonu oraz przejechany przez kibiców na trenażerach, był przeliczany na pieniądze, za które organizatorzy kupili 78 rowerów dla podopiecznych domów dziecka. Większość z nich trafiła do placówek już wcześniej natomiast w Krakowie 9 rowerów odebrała Monika Sosińska z Placówki Opiekuńczo-Wychowawcza Przystań w Dąbrowie Górniczej, a 8 rowerów przypadło Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie, reprezentowanemu na czwartkowej uroczystości w ICE przez Dyrektor Ewę Czeszejko.

 

Dodatkowo, Kraków – jako miasto, które „nakręciło” najwięcej kilometrów – otrzymało bonus w postaci podwójnej liczby rowerów – 14. Będą z nich korzystać podopieczni Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Parkowa”, kierowanego przez Dyrektora Jarosława Chodorowskiego, który uczestniczył w podsumowaniu składającej się z 7 edycji imprezy oraz prowadzonych w jej trakcie Pozytywnych Obrotów.

 

Gmina Miejska Kraków, Skandia i Lang Team przygotowały niespodziankę w postaci 10 rowerów dla WLKS Krakus Swoszowice, macierzystego klubu Rafała Majki. Rowery, które odebrali Prezes Krakusa Jacek Koziarowski i trener Zbigniew Klęk, stanowić będą wyposażenie miasteczka komunikacyjnego i posłużą do nauki bezpiecznej jazdy.

 

Wielką atrakcją Skandia Maraton Lang Team 2014 był konkurs Camera Maraton. Uczestnicy wyścigów mieli za zadanie nakręcić krótki film najciekawiej oddający atmosferę na trasie. Najwyżej oceniona została praca Sabiny Rogowskiej, która zdobyła nagrodę główną – samochód Jeep Compass. Laureatka odebrała auto w czwartek w Krakowie.

 

W przyszłym roku Skandia Maraton Lang Team również odbędzie się w siedmiu miejscowościach. We wstępnym kalendarzu znajdują się edycje: w Warszawa (25. kwietnia), Krakowie (16 maja), Gdańsku (13 czerwca ), Krokowej  (4 lipca), Dąbrowie Górniczej  (19 września) i  Kwidzynie (3 października). Obecnie trwają rozmowy z kilkoma chętnymi w sprawie ostatniego miejsca w kalendarzu SMLT.

 

Fot. MCH/ZIS