Podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego przy ul. Eisenberga: ruszyła budowa basenu na Osiedlu Oficerskim

W środę, 31 października odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę basenu przy ul. Eisenberga 2, na Osiedlu Oficerskim w krakowskiej Dzielnicy II Grzegórzki. Inwestycja obejmuje budowę budynku hali basenowej oraz budynku fitness wraz z miejscami do parkowania i niezbędną infrastrukturą techniczną.

Dokument podpisali, a następnie dokonali wmurowania kamienia węgielnego: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Wiceprzewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy II Grzegórzki Maciej Hankus, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal i Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego Chemobudowa Kraków SA Andrzej Wyszyński.

W uroczystości wzięli także udział: Katarzyna Król – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu oraz Dominik Jaśkowiec – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Prezydent Jacek Majchrowski w swoim wystąpieniu podkreślił, że historia zatoczyła koło i Chemobudowa, która wybudowała bardzo popularny przez wiele lat wśród krakowian obiekt sportowo-rekreacyjny, zwany potocznie basenem „Polfy”, znów realizuje w tym samym miejscu inwestycję o podobnym przeznaczeniu.

Gmina Miejska Kraków od dawna starała się przeprowadzić rewitalizację terenu, na którym znajdował się kompleks prowadzony przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Krakowianka”.

W latach 2013-2014 i 2016-2017 Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, działając w imieniu GMK, prowadził dwa postępowania w trybie PPP (Partnerstwo Publiczno-Prywatne) mające na celu wyłonienie partnera prywatnego dla realizacji tej inwestycji i zarządzania wybudowanym obiektem.

W drugim postępowaniu odbyły się trzy etapy procedury obejmujące nabór wniosków, negocjacje z kandydatami na partnerów prywatnych i zaproszenie do składania ofert. Było dwóch kandydatów na partnera prywatnego, ale ostatecznie nie złożyli ofert i w kwietniu 2017 r. postępowanie odwołano.

W tej sytuacji Gmina Miejska Kraków (ZIS) zdecydowała się znaleźć inny sposób na wybudowanie nowego basenu przy ul. Eisenberga 2, uwzględniający jednak pozyskanie dofinansowania z zewnątrz.

Wszczęto więc procedurę przetargową, której celem był wybór w przetargu nieograniczonym wykonawcy obiektu. Trzecia próba zakończyła się powodzeniem i 1 października 2018 r. ogłoszono informację o wyborze najkorzystniejszej oferty.

Po wypełnieniu wszystkich warunków formalnych, obejmujących także korzystny dla GMK wyrok Krajowej Izby Odwoławczej, do której odwołał się jeden z oferentów, została podpisana umowa z wykonawcą – Przedsiębiorstwem Budowy Przemysłowej  Chemobudowa Kraków SA.

Za kwotę 55 870 000 zł brutto mają być wybudowane do 31 marca 2021 roku:

- budynek hali basenowej

- budynek fitness

wraz z miejscami parkingowymi  i  niezbędną infrastrukturą techniczną.

Projekt przygotowała firma: projektygotowe.pl Spółka Architektoniczna sp. z o.o. z Krakowa.

Funkcje obiektu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Eisenberga 2

- Lewe skrzydło kompleksu budynków to  budynek pływalni:

Kondygnacja minus 1: podbasenie, wentylatornia, rozdzielnia elektryczna, pomieszczenia związane z technologią basenową, pomieszczenia technika, pomieszczenia techniczne, szatnie i pomieszczenia sanitarne dla pracowników.

Parter: foyer, kasa, szatnia, sklep, zespół szatniowo-sanitarny, pomieszczenia dla trenerów i ratowników wraz z zapleczem sanitarnym, hala basenowa z basenem pływackim 25x16m, szkoleniowym 16x5m, brodzikiem dla dzieci i wanna z hydromasażem;

Piętro: strefa wellness (4 sauny, grota solna, hammam) z zapleczem szatniowym, gabinet kosmetycznym, pokój biurowy, hol z recepcja;

Kondygnacje połączone są ze sobą jedną wymkniętą klatką schodową i windą.

- Prawe skrzydło kompleksu budynków to budynek fitness:

Parter: garaż otwarty wielostanowiskowy, pomieszczenie przyłącza ciepłowniczego i elektrycznego;

Piętro: hol wejściowy z recepcją, dwie salki fitness podzielone ścianką mobilną, siłownia, zaplecze szatniowe z sauną;

Poddasze użytkowe, przeznaczone pod pomieszczenie wentylatorowni.

Planowany jest drugi etap inwestycji, obejmujący budowę zewnętrznego basenu rekreacyjnego i dalsze zagospodarowanie (boiska, urządzenia sportowe) tego blisko 2-hektarowego terenu na Osiedlu Oficerskim w Dzielnicy II Grzegórzki.

Basen przy ul. Eisenberga to kolejny przykład konsekwentnych działań Prezydenta Jacka Majchrowskiego i samorządu Miasta Krakowa stwarzających dogodne warunki do uprawiania sportu i aktywnego wypoczynku.

Dodajmy, że obecnie trwa budowa kilku innych krytych pływalni w różnych dzielnicach: na osiedlu Na Kozłówce (XII Bieżanów-Prokocim), na osiedlu 2 Pułku Lotniczego (XIV Czyżyny), przy ul. Strąkowej (VIII Dębniki) i przy ul. Kijowskiej (V Krowodrza).

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS