Po włoskich etapach 70. Tour de Pologne: Rafał Majka liderem!

27 i 28 lipca odbyły się historyczne, włoskie etapy jubileuszowej edycji Tour de Pologne. Kolarze rywalizowali w Trydencie, w sobotę pokonując trasę z Rovereto do Madonny di Campiglio, a w niedzielę wystartowali z miejscowości Marilleva w Vald di Sole, finiszując na legendarnej przełęczy Paso Pordoi w Val di Fassa – na wysokości 2239 m n.p.m. 30 lipca, we wtorek na Rynku Głównym w Krakowie 3. etap wyścigu w żółtej koszulce lidera rozpocznie Rafał Majka – pochodzący z Zegartowic wychowanek klubu WLKS Krakus Swoszowice!

Wypatrzony na małopolskich drogach przez trenera Zbigniewa Klęka zawodnik Team Saxo – Tinkoff, siódmy w tegorocznym Giro d’Italia, na pierwszym etapie 70. Tour de Pologne był trzeci, a na drugim piąty. W Madonnie di Campiglio najlepszy okazał się Włoch Diego Ulissi z grupy Lampre – Merida, wyprzedzając Kolumbijczyka Johna Darwina Hurtado Atapumę (Colombia).

 

Na niedzielnym – najtrudniejszym etapie wyścigu – zakończonym wspinaczką na Passo Pordoi, spektakularne zwycięstwo, po samotnej ucieczce na końcowych kilometrach, odniósł Francuz Christophe Riblon z drużyny AG2R La Mondiale. Tym samym dokonał bliźniaczego wyczynu do tego z niedawnego, 100. Tour de France, kiedy to w ten sam sposób triumfował na królewskim etapie z metą w Alpe d’Huez. Drugi na Passo Pordoi dotarł Austriak Thomas Rohregger z teamu Radioshack Leopard Trek, a trzeci jego rodak Georg Preidler (Team Argos – Shimano).

 

W klasyfikacji generalnej Rafał Majka ma 4 sekundy przewagi nad Kolumbijczykiem Sergio Henao Montoyą z grupy Sky Procycling i 6 sekund nad Riblonem. Trudów etapów w Dolomitach nie wytrzymały największe gwiazdy – Bradley Wiggins ma 23 minuty i 22 sekundy straty do Majki, a Vincenzo Nibali 31 minut i 26 sekund. Broni nie składa natomiast Ivan Basso, który do liderującego Polaka traci 20 sekund.

 

Pełne listy startowe i szczegółowe wyniki we wszystkich klasyfikacjach można znaleźć TUTAJ.

 

Już jutro – 30 lipca, we wtorek o godz. 12.30 kolarze wyruszą ze startu honorowego na Rynku Głównym w Krakowie na 3. Etap 70. Tour de Pologne – do Rzeszowa (226 km). W podwawelskim grodzie pojadą ulicami: Grodzką, Podzamcze, Powiśle, Zwierzyniecką, Konopnickiej, Kamieńskiego i Wielicką do Wieliczki, gdzie na ul. Dembowskiego nastąpi start ostry. Przed startem honorowym, na Rynku Głównym odbędzie się prezentacja uczestników wyścigu.