Po losowaniu MŚ siatkarzy: Włosi w Krakowie

W  Sali Kongresowej w Warszawie odbyło się w poniedziałek, 27 stycznia, losowanie turnieju finałowego Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014. Jednym z miast-gospodarzy jest Kraków.

W Kraków Arenie w Czyżynach, w pierwszej fazie mistrzostw, rozegrane zostaną spotkania grupy D, w której rywalizować będą trzykrotni złoci medaliści MŚ (1990, 1994, 1998), triumfatorzy kilku  innych wielkich imprez, siatkarze Włoch,  reprezentacje Iranu, Francji, Belgii oraz dwa zespoły strefy Ameryki Północnej,  Środowej i Karaibów (NORCECA1 i NORCECA4).

 

Polacy, w grupie A (mecz otwarcia na Stadionie Narodowym w Warszawie, pozostałe w Hali Stulecia we Wrocławiu), zmierzą się z ekipami Argentyny, Serbii, Australii, Wenezueli i  jedną z drużyn strefy Afryki (CAVB3).

 

W pozostałych grupach zagrają: B (Spodek w Katowicach) – Brazylia, NORCECA2, Niemcy,  CAVB1, Korea, Finlandia; C  (Ergo Arena Gdańsk/Sopot) – Rosja, Bułgaria, NORCECA3, CAVB2, Chiny,  NORCECA5.

 

Tegoroczne mistrzostwa świata rozpoczną się 30 sierpnia bardzo ciekawą konfrontacją Polaków z Serbami na Stadionie Narodowym, a zakończą finałem w Katowicach - 21 września.

 

Po zakończeniu pierwszej fazy mistrzostw utworzone zostaną grupa E (Atlas Arena Łódź,  Łuczniczka Bydgoszcz) – po cztery najlepsze drużyny z grup A i D oraz grupa F (Katowice, Wrocław) – po cztery  najlepsze drużyny z grup B i C.Następnie utworzona zostaną  grupa G i grupa H (Katowice, Kraków) – po trzy najlepsze zespoły z grup E i F.

 

21 września odbędą się spotkania o 1. i 3.  miejsce. Dzień wcześniej, również w katowickim Spodku rozegrane zostaną półfinały i mecz o piąte miejsce.

 

W poniedziałkowej uroczystej gali w Warszawie  wziął udział prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) Ary Graca, losowania dokonali wybitni siatkarze: Lorenzo Bernardi, Vladimir Grbić i Tomasz Wójtowicz.

 

Fot. Jerzy Sasorski/ZIS