Po efektownym finiszu w Szczyrku Michał Kwiatkowski liderem 75. Tour de Pologne

Michał Kwiatkowski (Team Sky) wygrał we wtorek 7 sierpnia czwarty etap 75. Tour de Pologne UCI World Tour z Jaworzna do Szczyrku. Na finałowym podjeździe pod Orle Gniazdo polski kolarz wyprzedził zwycięzcę ubiegłorocznego wyścigu Belga Dylana Teunsa (BMC Racing Team) oraz Nowozelandczyka George’a Bennetta (Team LottoNL-Jumbo). Kwiatkowski objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Po trzech płaskich etapach i popisach sprinterów w 75. TdP nadszedł czas na wysokie góry i przetasowania w klasyfikacji generalnej. Czwarty, najdłuższy etap liczył 179 kilometrów. Niedługo po starcie w Jaworznie uformowała się trzyosobowa ucieczka, w której jechali Marek Rutkiewicz (Reprezentacja Polski), Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice) oraz Bert Van Lerberghe (Cofidis). Ta trójka wypracowała sześć minut przewagi i między sobą rozegrała walkę na lotnych premiach. Na wszystkich trzech – w Mysłowicach, Chełmie Śląskim i Wilamowicach – najszybszy był Tratnik. On także nadawał ton, kiedy ucieczka wjechała w góry. Triumfował na górskiej premii na Salmopolu, dwukrotnie wygrał również podjazd pod Zameczek. W tym momencie sytuacja za jego plecami była już inna – Van Lerberghe i Rutkiewicz opadli z sił, natomiast pracujący na czele peletonu kolarze Sky systematycznie zmniejszali stratę.

Tratnik zdążył jeszcze zgarnąć Premię Specjalną w Wiśle, ale podczas drugiej wspinaczki na Przełęcz Salmopolską musiał dać za wygraną. Na szczycie najszybciej zameldował się pociąg Team Sky z Pawłem Siwakowem na czele. Wtedy było już wiadomo, iż decydujące rozstrzygnięcia zapadaną podczas ostatniego podjazdu pod Orle Gniazdo. Na nieco ponadkilometrowej, bardzo stromej Ścianie Szczyrk zaatakował najpierw Antonio Pedrero z Movistaru. Nie dał jednak rady i na 400 metrów przed metą z przodu znaleźli się Teuns i Kwiatkowski. Na ostatnich metrach Polak bez problemów objechał rywala i triumfował w wielkim stylu.

Kwiatkowski został nowym liderem Klasyfikacji Generalnej CARREFOUR, w której o osiem sekund wyprzedza Teunsa i o dziesięć Bennetta.

Po czwartym etapie nowym liderem klasyfikacji Najlepszy Góral TAURON został Jan Tratnik. Najlepszym Sprinterem HYUNDAI pozostaje Jose Alvaro Hodeg (Quick-Step Floors), a Najaktywniejszym Zawodnikiem LOTTO Jenthe Biermans (Katusha Alpecin). Premia LOTOS dla najwyżej sklasyfikowanego Polaka stała się udziałem Kwiatkowskiego. W klasyfikacji drużynowej prowadzi BMC Racing Team.

Szczegółowe wyniki znajdują się TUTAJ.

- Podziękowania dla kolegów z zespołu za to, że nie bali się wziąć odpowiedzialności za przebieg etapu, choć nie było pewności jeśli chodzi moją czy Henao dyspozycję. Goniliśmy ucieczkę, podczas gdy inni się do tego nie kwapili. Jeśli chodzi o końcówkę to wiedzieliśmy, że nie ma sensu zaatakować zbyt wcześnie, bo decydujące jest ostatnie 400 metrów. To zwycięstwo dodaje mi pewności siebie, wiem ile znaczy zwycięstwo tutaj, ale na Tour de Pologne walczy się do końca i mogę się spodziewać wielu ataków rywali – podsumował po wtorkowym sukcesie Michał Kwiatkowski.

Fot. Szymon Gruchalski