Piątkowa prezentacja ekip 75. Tour de Pologne: na Rynku Głównym w Krakowie pierwsze spotkanie kolarzy z kibicami

W niepowtarzalnej scenerii Rynku Głównego w Krakowie doszło w piątek, 3 sierpnia późnym popołudniem do pierwszego spotkania kolarzy z kibicami podczas 75. Tour de Pologne UCI World Tour. Przez godzinę zostały zaprezentowane wszystkie ekipy uczestniczące w tegorocznym wyścigu.

Najżywszą reakcję publiczności wywołało pojawienie się na scenie przed Sukiennicami grupy Sky z mistrzem Polski, złotym medalistą mistrzostw świata z 2014 roku Michałem Kwiatkowskim.

Nikt nie ma wątpliwości, że właśnie „Kwiatek” będzie przez najbliższy tydzień w centrum uwagi sympatyków kolarstwa jako jeden z najpoważniejszych kandydatów do zwycięstwa w  klasyfikacji generalnej 75. TdP.

Duże emocje powinien przynieść już sobotni pierwszy etap, który rozpocznie się o 15:50 startem honorowym z Rynku Głównego, a zakończy finiszem na Błoniach Krakowskich, na Alei Focha, obok Stadionu Miejskiego Cracovia około 19:00.

W oczekiwaniu na przyjazd gwiazd światowego peletonu, polecamy obejrzenie rywalizacji najmłodszych adeptów ścigania na rowerach w Kinder+Sport Mini Tour de Pologne oraz wizytę w mobilnym muzeum Roadshow znajdującym się przy ul. Józefa Kałuży – w bliskim sąsiedztwie mety – gdzie w niezwykle atrakcyjny i nowoczesny sposób, z wykorzystaniem ciekawych efektów multimedialnych przedstawiono 90-letnią historię Tour de Pologne.

W trakcie piątkowych wydarzeń na Rynku Głównym była też doskonała okazja do przeprowadzenia interesujących wywiadów telewizyjnych. O współpracy Krakowa z organizatorami Tour de Pologne, popularyzacji sportu i rekreacji wśród mieszkańców, działaniach inwestycyjnych Miasta w tej dziedzinie mówili Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Dyrektor Generalny firmy Lang Team Czesław Lang.

Nie zabrakło też miłych niespodzianek. Dużą frajdę sprawiła zawodnikom przejażdżka dorożkami. Bardzo wzruszony był obchodzący w tym dniu 31. urodziny Cesare „Czarek” Benedetti, kolega Rafała Majki z grupy Bora-Hansgrohe, odbierając upominek od Czesława Langa przy gromkim „Sto lat”  policyjnej orkiestry dętej z Katowic i krakowskich kibiców.

Oficjalną prezentację ekip poprzedziła zorganizowana w hotelu konferencja prasowa z udziałem Michała Kwiatkowskiego, ubiegłorocznego triumfatora TdP Belga Dylana Teunsa, Włocha Fabio Aru oraz Marka Rutkiewicza i Macieja Paterskiego.

Michał Kwiatkowski przyjechał na Tour de Pologne po niezwykle ciężkiej pracy w Tour de France, lecz przyznaje: - Jestem w stanie podołać wyzwaniu (roli lidera grupy Sky – przyp. JS), natomiast jest jeszcze Sergio Henao – zawsze w świetnej formie w Polsce, więc jeśli będzie to dla nas najlepsza opcja by zwyciężyć w Tour de Pologne, będę mu oczywiście pomagał.

Powtórzeniu sukcesu marzy się Dylanowi Teunsowi, który przygotowywał się do startu w naszym kraju we włoskim Livigno i w małym wyścigu w Belgii. Z kolei, Marek Rutkiewicz, który w TdP startuje od 2002 roku i Maciej Paterski na miejsce treningu wybrali Zieleniec, zwany… polskim Livigno. Obaj dobrze czują się w górach, dlatego mogą być groźni – szczególnie na ostatnich etapach – dla największych faworytów. Do takich zalicza się na pewno Fabio Aru. Zapewnia, że jest znów gotowy na twardą walkę, przyznaje, że Tour de Pologne może być również bardzo pomocny w budowaniu wysokiej formy na mistrzostwa świata.

Profil i układ trasy pierwszego etapu są dogodne raczej dla sprinterów. Nic dziwnego, że przywołuje dobre wspomnienia z Krakowa – zwycięskie finisze na Błoniach w 2009 i 2010 – Niemiec Andre Greipel z Lotto-Soudal. 

Z pełną listą startową 75. Tour de Pologne można się zapoznać TUTAJ.

Duże emocje gwarantowane!

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS