Organizatorzy Cracovia Maraton z wizytą na ASICS Stockholm Marathon

W dniach 27-28 maja 2011 roku przedstawiciele Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, organizatora Cracovia Maraton, przebywali z wizytą służbową w stolicy Szwecji podczas ASICS Stockholm Marathon. Wizyta miała na celu nawiązanie współpracy z organizatorami i sponsorami tej największej w Skandynawii imprezy biegowej, wymianę doświadczeń oraz poznanie specyfiki ich pracy przy maratonie.

Wszystko wskazywało na to że 33. edycja sztokholmskiego Maratonu będzie wydarzeniem ze wszech miar rekordowym. Organizatorzy zapowiadali najwyższą frekwencję uczestników oraz pobicie rekordu trasy. Do maratonu zgłosiło się aż 20 651 uczestników reprezentujących 80 krajów świata. Na starcie stanęło 16 131 zawodników, w tym 12 311 mężczyzn i aż 3 820 kobiet. Dystans 42 195 m ukończyło 15 471 maratończyków (11 843 mężczyzn i 3 628 kobiet), co okazało się najlepszym jak dotąd wynikiem pod względem frekwencji uczestników. Pomimo zachmurzenia i korzystnej temperatury biegaczom, być może ze względu silny - momentami porywisty wiatr, nie udało się pobić rekordu trasy. Na usytuowanej na Stadionie Olimpijskim mecie jako pierwszy pojawił się reprezentant Etiopii Shumi Gerbaba z czasem 2.11.07 przed dwoma zawodnikami z Kenii: Dominikiem Pius Ondoro (2.14.23) i Kennethem Korirem (2.15.09). Na czwartym miejscu uplasował się czarnoskóry reprezentant gospodarzy Daniel Woldu osiągając czas 2.19.34. Wśród kobiet najlepsza okazała się urodzona w Kenii, a od 2 lat obywatelka Szwecji - Isabellah Andersson z czasem 2:37.28, która zwyciężyła w sztokholmskim maratonie już po raz czwarty z rzędu.

Poza obserwacją organizacji i przebiegu maratonu, delegacja Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie miała okazję spotkać się z organizatorami sztokholmskiego maratonu, współorganizatorami oraz przedstawicielami firmy ASICS Europe na czele z Jacquesem Valentinem, Dyrektorem ds. Promocji na Europę. Firma ASICS w tym roku znacząco wsparła organizację 33. edycji sztokholmskiego maratonu obejmując pozycję sponsora tytularnego. Warto nadmienić, że była także sponsorem sportowym tegorocznej edycji Cracovia Maraton. Podczas wizyty na Expo Asics Stockholm Maraton na Östermalms IP doszło do niezwykle sympatycznego spotkania z naszymi rodakami - sportowym małżeństwem Lechem Nikitinem i Teresą Nowak-Nikitin. Pan Lech to polski dziesięcioboista, obecnie główny trener lekkoatletów Spårvägens Friidrottsklubb, a jego żona Teresa to znana polska płotkarka, czterokrotna mistrzyni Polski, olimpijka z Monachium z roku 1972, obecnie także związana jako trenerka z tymże klubem, który współorganizuje Stockholm Marathon. Państwo Nikitinowie odkryli przez delegacją ZIS kulisy organizacji expo, biura zawodów i zaplecza startu.

Sztokholmski maraton to liczące się na świecie, doskonale zorganizowane pod względem promocyjnym, logistycznym i sportowym wydarzenie. Organizacją maratonu żyje całe miasto i jego mieszkańcy, którzy tłumnie wspierają maratończyków na trasie. Siła tego maratonu wypływa z kultywowanego przez społeczeństwo aktywnego stylu życia, które wpajane jest dzieciom już od najmłodszych lat. Dowodem na prawdziwość tego stwierdzenia była niezwykła frekwencja najmłodszych zawodników podczas Stockholm Mini-Maraton, który odbył się nazajutrz po biegu głównym, w niedzielę. Pomimo deszczu, w imprezie wzięło udział blisko 8000 dzieci, przemierzając w zależności od wieku trasę od 1,1 do 4,2 km, której meta była zlokalizowana również na Stadionie Olimpijskim.

Dzięki wizycie w stolicy Szwecji organizatorzy Cracovia Maraton nawiązali cenne kontakty z organizatorami sztokholmskiej imprezy, które z pewnością zaowocują dalszą współpracą na płaszczyźnie promocyjnej i sportowej. Niezwykle miłe i cenne okazały się spotkania z ekipą ASICS-a, dzięki którym goście z Krakowa mieli stworzoną możliwość spojrzenia na organizację maratonu od strony sponsora. Z pewnością perspektywa ta pozwoli lepiej się zrozumieć i poznać wzajemne oczekiwania, co w przyszłości wpłynie korzystnie na dalszą współpracę. Podczas wizyty członkowie delegacji ZIS mieli wyjątkową okazję by zapoznać się z wieloma interesującymi rozwiązaniami w zakresie logistyki i promocji wydarzenia. Jest szansa, że rozwiązania te zostaną wprowadzone już niebawem i przyczynią się do usprawnienia organizacji przyszłorocznej edycji Cracovia Maraton.

[galeria:351]