Oficjalne podsumowanie 70. Tour de Pologne: Rafał Majka i trener Zbigniew Klęk z nagrodą specjalną

15 listopada w siedzibie Telewizji Polskiej SA w Warszawie uroczyście podsumowano 70. Tour de Pologne UCI World Tour - największej tegorocznej imprezy polskiego sportu. Zwycięzców ostatniego etapu i całego wyścigu poznaliśmy 3 sierpnia w Krakowie.

Ponad 1200-kilometrowa trasa, siedem emocjonujących etapów i rywalizacja najlepszych kolarzy globu – tak w telegraficznym skrócie można opisać to ogromne przedsięwzięcie przedsięwzięcie logistyczne i niezwykle interesujące wydarzenie, które dzięki kamerom TVP mogły śledzić miliony kibiców.

 

Tour de Pologne łączy rywalizację sportową najlepszych kolarzy z budową pozytywnego, nowoczesnego wizerunku Polski na świecie. Poprzez realizację  telewizyjną przy użyciu najnowocześniejszej technologii z wykorzystaniem kamer bezprzewodowych oraz śmigłowców mogliśmy śledzić zmagania kolarzy i promować najpiękniejsze zakątki Polski. Warto dodać, że minęło już dwadzieścia lat od rozpoczęcia współpracy Lang Teamu z Telewizją Polską przy organizacji wyścigu. Z tej okazji Bogusław Piwowar, Członek Zarządu TVP S.A., otrzymał żółtą koszulkę lidera zawodów.

 

Tegoroczny, jubileuszowy wyścig wystartował z włoskiego regionu Trentino a zakończył się w Krakowie. Zawodnikom na trasie kibicowało ponad 2,5 mln osób.

 

- Zorganizowanie tak wielkiego wydarzenia nie byłoby możliwe gdyby nie wsparcie sponsorów tegorocznego wyścigu. SKANDIA Życie, TAURON Polska Energia, Grupa LOTOS, Bank BGŻ i FERRERO to nasi kluczowi partnerzy, dzięki którym mogliśmy podziwiać rywalizację kolarzy w 70. Tour de Pologne UCI World Tour – powiedział Czesław Lang, Dyrektor Generalny 70. Tour de Pologne UCI World Tour. - Podziękowania należą się również wszystkim patronom medialnym oraz włodarzom miast, goszczących nasz wyścig, ich pomoc i zaangażowanie były nieocenione.

 

Po raz drugi z rzędu Lang Team ufundował nagrodę specjalną dla najlepszego polskiego zawodnika Tour de Pologne i jego pierwszego trenera. Tym razem nagrodzono Rafała Majkę (na zdjęciu z Czesławem Langiem). Kolarz grupy Saxo-Tinkoff zajął  4. miejsce w klasyfikacji generalnej. Uhonorowano także trenera Zbigniewa Klęka, pod okiem którego w klubie WLKS Krakus Swoszowice najwyżej obecnie notowany w rankingu UCI Polak zbierał pierwsze kolarskie szlify.

 

- Tour de Pologne to fantastyczna reklama Polski na świecie i kolarstwa w naszym kraju. W tegorocznym wyścigu miałem szanse na podium i właściwie w ostatniej chwili spadłem na czwartą pozycję, ale sądzę, że jak na drugi start w tych zawodach to całkiem dobry rezultat - podkreślił Rafał Majka. - W przyszłości postaram się o jeszcze lepszy wynik.


Na spotkaniu podsumowującym 70. Tour de Pologne UCI World Tour nie zabrakło innych, polskich przedstawicieli światowego peletonu. W gmachu TVP pojawili się m.in.: Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step), Bartosz Huzarski (NetApp Endura), Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice) i Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice). Nie zabrakło też selekcjonera reprezentacji Polski Piotra Wadeckiego.

 

Warto podkreślić, że Tour de Pologne to nie tylko wielki wyścig dla kolarzy zawodowych, ale też imprezy towarzyszące: Nutella Mini Tour de Pologne (wystartowało blisko 1000 młodych miłośników „dwóch kółek”) i Tour de Pologne Amatorów (ponad 1200 uczestników)Część wpisowego została przekazana na Fundację Ewy Błaszczyk „AKOGO?”.


Fot. TVP