Oficjalna prezentacja trasy 69. Tour de Pologne: 16 lipca meta wyścigu w Krakowie

W ciągu tygodnia - od 10 do 16 lipca - uczestnicy tegorocznego 69. Tour de Pologne przejadą z górą 1200 kilometrów. Po raz piąty z rzędu jedna z największych imprez sportowych w naszym kraju, zaliczana do prestiżowego cyklu UCI World Tour zakończy się w Krakowie. Oficjalna prezentacja trasy odbyła się w środę, 25 kwietnia, w warszawskim hotelu Marriott.

Podczas uroczystości Gminę Miejską Kraków reprezentowała Urszula Filipowicz - Zastępca Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Gospodarzem był Czesław Lang - Dyrektor Generalny Lang Team.

Tegoroczny TdP wystartuje 10 lipca w Karpaczu a zakończy się w poniedziałek, 16 lipca w Krakowie. W podwawelskim grodzie odbędzie się też ostatni, VII etap - w formie kryterium ulicznego. Kolarze zawitają w ramach tego etapu również do Wieliczki, gdzie zlokalizowano dwie premie - lotną i górską.

Zanim przedstawiono szczegóły 69. Tiur de Pologne, pokazano w środę film przypominający przebieg i kulisy rywalizacji w 2011 roku. Premierę miał natomiast spot reklamowy największego polskiego wyścigu kolarskiego, który będzie emitowany podczas transmisji telewizyjnych z Giro d'Italia.

- Cieszę się, że udało nam się stworzyć wyścig na światowym poziomie. Jako Polacy nie mamy się czego wstydzić, a o organizację etapów zabiegają u nas nawet inne kraje. Z roku na rok podnosimy sobie poprzeczkę i staramy się jeszcze lepiej zorganizować wyścig. Najważniejsze, co już wielokrotnie powtarzałem, to fakt, że Tour de Pologne to nie tylko wyścig kolarski, ale wielka szansa promowania Polski na całym świecie
- powiedział Czesław Lang, który wraz ze swoimi współpracownikami, miastami i sponsorami od 19 lat organizuje TdP. Wyścig jest dużym wydarzeniem, chętnie pokazywanym przez telewizję, promowanym również przez inne media - radio, prasę, portale internetowe.

W tym przedsięwzięciu bardzo ważną rolę odgrywa Kraków. W naszym mieście kończy się Tour de Pologne, przez kilka godzin jesteśmy w centrum zainteresowania niemal całego sportowego świata.

Trasa 69. Tour de Pologne
I etap: "Gołębiewski" Karpacz - Jelenia Góra (179,5 km)
II etap: Wałbrzych - Opole (239,4 km)
III etap: Kędzierzyn - Koźle - Cieszyn (201,7 km)
IV etap: Będzin - Katowice (127,8 km )
V etap: Rabka Zdrój - Zakopane (163,1 km)
VI etap: Bukovina Terma Hotel Spa - Bukowina Tatrzańska (191,8 km)
VII etap: Kraków - Kraków (131,4 km)

W ostatnim dniu (16 lipca) kolarze wyruszą z Rynku Głównego w Krakowie, start ostry nastąpi na Alei 3 Maja, po okrążeniu Błoń udadzą się do Wieliczki. Gdy wrócą z powrotem do Krakowa przejadą jeszcze siedem rund (12,4 km każda) w centrum miasta i zakończą etap i cały wyścig na Alei Focha.

Tradycyjnie już odbędą się także Nutella Mini Tour de Pologne dla dzieci oraz tym razem w dwóch odsłonach - w Jeleniej Górze i Bukowinie - Tour de Pologne Amatorów, którego uczestnicy wspierają Fundację Ewy Błaszczyk Akogo?