Od 15 listopada wystawa „Sport w Nowej Hucie”

We wtorek, 15 listopada 2016 r. o godz. 14.00 w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na os. Słonecznym 16 zostanie otwarta wystawa „Sport w Nowej Hucie”. To pierwsza inicjatywa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, która ma na celu pokazanie przeszłości i teraźniejszości nowohuckiego sportu.

 

 

Ekspozycję tworzą  pamiątki  poszczególnych klubów oraz byłych i obecnych zawodników, trenerów, działaczy. Zobaczymy więc puchary, medale, stroje i dawny sprzęt sportowy, sztandary klubowe, dziesiątki archiwalnych i współczesnych fotografii. Wśród wielu unikatowych przedmiotów znalazły się również te udostępnione przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Dzięki wystawie poznamy bogatą historię sportu w Nowej Hucie, obfitującą w wielkie krajowe i międzynarodowe sukcesy.

Szczypiorniści Hutnika na przełomie lat 70. I 80. zdobyli przecież trzy razy  z rzędu mistrzostwo Polski, pod koniec lat osiemdziesiątych dwukrotnie poszli w ich ślady siatkarze. Piłkarze tego klubu uczestniczyli w rozgrywkach Pucharu UEFA.

Piękną kartę zapisali pięściarze z brązowym medalistą olimpijskim Stanisławem Draganem.

Były też w Nowej Hucie mocne drużyny w koszykówce. Niektórzy kibice pamiętają jeszcze świetnych tenisistów stołowych oraz ikonę tej dyscypliny sportu Jolantę Szatko-Nowak, znakomite gimnastyczki artystyczne z Teresą Folgą. Ogromnym powodzeniem cieszył się zawsze żużel.

Fenomen sportu w Nowej Hucie polega też na tym, że tu urodziło się i zdobyło nie tylko pierwsze szlify bardzo wielu niezwykle utalentowanych zawodników.

Wystawa będzie czynna do 19 marca 2017 roku.

fot. Archiwum