O medale Mistrzostw Polski i nominacje do kadry na Kolnej

W najbliższy weekend, 19 i 20 maja, na Torze Kajakarstwa Górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA w Krakowie, najlepsi zawodnicy w naszym kraju będą rywalizować o medale 70. Mistrzostw Polski Seniorów w Slalomie Kajakowym im. Antoniego Kurcza. Impreza będzie jednocześnie ostatnimi kwalifikacjami do kadry narodowej na mistrzostwa świata, mistrzostwa Europy i Puchary Świata.

W królewskiej konkurencji K-1 mężczyzn tytułu mistrzowskiego broni Dariusz Popiela, a głównym pretendentem do zdetronizowania aktualnego wicemistrza Europy jest z pewnością Mateusz Polaczyk, dla którego przed rokiem zabrakło miejsca na podium. Obecny czempion Starego Kontynentu i trzykrotny medalista mistrzostw świata potwierdził wysoką formę w miniony weekend podczas prestiżowych zawodów Tatrzańskie Slalomy w Liptowskim Mikulaszu, gdzie triumfował właśnie przed Popielą. Kandydatem do medalu jest też Michał Pasiut – wicemistrz kraju sprzed roku, czwarty w słowackiej imprezie. Słabiej w tym sezonie spisuje się olimpijczyk z Rio de Janeiro, brązowy medalista MP Maciej Okręglak, ale nie należy o nim zapominać.

W K-1 kobiet zdecydowaną faworytką jest obrończyni tytułu, olimpijka z Londynu i Rio Natalia Pacierpnik – zawodniczka Krakowskiego Klubu Kajakowego.

W C-1 raczej również nie powinno być niespodzianek, jakimi niewątpliwie byłby brak powtórzenia sukcesów sprzed roku przez Grzegorza Hedwiga (opromienionego zwycięstwem w Liptowskim Mikulaszu) oraz Aleksandrę Stach (KKK Kraków/SMS Kraków).

Mistrzostwa Polski będą trzecią i czwartą kwalifikacją do kadry na mistrzostwa świata, mistrzostwa Europy i Puchary Świata. Pierwszą i drugą były wspomniane wcześniej Tatrzańskie Slalomy. Pewne miejsca mają jedynie medaliści ostatnich mistrzostw Europy, czyli: Mateusz Polaczyk, Dariusz Popiela (obaj K-1) oraz bracia Filip i Andrzej Brzezińscy (C-2).

O jedno miejsce w K-1 powalczą Michał Pasiut, Rafał Polaczyk i Maciej Okręglak. Wśród kobiet prawie pewne kwalifikacji do reprezentacji kraju są Natalia Pacierpnik i Klaudia Zwolińska, a o ostatnie miejsce rywalizować będą Edyta Rosiek i Julia Jeleńska.

W C-1 kwestia kwalifikacji jest raczej rozstrzygnięta, a w kadrze znajdą się prawdopodobnie: Grzegorz Hedwig, Igor Sztuba i Grzegorz Majerczak wśród panów oraz Aleksandra Stach, Ewa Hurkała i Iga Garlewicz wśród pań.
 

Program 70. Mistrzostw Polski Seniorów w Slalomie Kajakowym im. Antoniego Kurcza

Sobota, 19.05.2018
10.00 kwalifikacje: K-1 K, C-1 M, K-1 M, C-1 K, C-2 M – I przejazd (+15min. przerwy), II przejazd (interwał 60 sek.)
12.00-13:30 przerwa sportowa
13:30 oraz 14:30 finały indywidualne

Niedziela, 20.05.2018
9:30 start do konkurencji K-1 K, C-1 M, K-1 M, C-1 K, C-2 M – półfinały (interwał 60 sek.)
11:00-12:45 finały indywidualne
13:00-14:00 przerwa sportowa
14:00 Mikst 1
14:30 Mikst 2
15:00 Drużyny

Ceremonia dekoracji odbędzie się 30 minut po przejeździe ostatnich zawodników.

Zapraszamy na oficjalne wydarzenie na Facebooku.