Nowoczesna kryta pływalnia przy ulicy Kurczaba już otwarta!

W piątek, 27 kwietnia w samo południe Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski dokonał uroczystego otwarcia nowoczesnej krytej pływalni przy ulicy Kurczaba 29, w Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim. Obiekt, wybudowany w ciągu 18 miesięcy, został w całości sfinansowany przez Gminę Miejską Kraków.

- W ostatnich latach, dzięki wysiłkom miasta, znacznie poprawiła się infrastruktura sportowo-rekreacyjna Krakowa - powiedział Prezydent Majchrowski. - Także, jeśli chodzi o baseny. Zmodernizowany i rozbudowany został kompleks przy Bulwarowej, gruntowną modernizację przeszły baseny Klubu Sportowego Korona. Zgodnie z moimi zapowiedziami,, wybudowaliśmy również, od podstaw, cztery zupełnie nowe baseny przy Kolnej, Ptaszyckiego, Wysłouchów i ten właśnie otwierany. Kryta pływalnia przy Kurczaba to nie pierwsza, choć z pewnością pod względem nakładów inwestycyjnych i wielkości najważniejsza miejska inwestycja sportowa w tej części miasta. Są jeszcze dwa „Orliki" przy Jerzmanowskiego i Dygasińskiego. Basen przy Kurczaba wyróżnia się spośród innych tym, że zastosowano tu system uzdatniania wody, który jest nowym rozwiązaniem na polskim rynku, mocno już promowanym w Europie.

Instalacja uzdatniania wody basenowej składa się z filtra podciśnieniowego, wykorzystującego jako materiał filtracyjny włókna celulozy oraz skutecznej dezynfekcji na bazie soli kuchennej. Takie zestawienie urządzeń pozwala uzyskać doskonałą jakość wody dzięki precyzyjnej filtracji, bez konieczności wprowadzania dodatkowych substancji chemicznych. Dzięki zamontowaniu filtrów podciśnieniowych zużycie wody jest kilkakrotnie mniejsze.

Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Chemobudowa-Kraków SA rozpoczęło prace, pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, w listopadzie 2010 roku. Kosztem ponad 16 mln złotych powstał ciekawie wkomponowany w otoczenie, niewysoki (8,1 m), dwukondygnacyjny budynek, w którym znajdują się:
- sześciotorowy basen sportowy o wymiarach 25x12.5 m i głębokości 110-180 cm;
- basen rekreacyjny (10,5x5 m, 105 cm);
- brodzik dla dzieci (4,2x4.2 m, 30 cm) ;
- zewnętrzna zjeżdżalnia o długości 40 m;
- dwie wanny jacuzzi;
- pomieszczenia odnowy biologicznej (sauna parowa i sucha, masaże, solaria)
- zaplecze higieniczno-szatniowe.
Basen sportowy ma ponadto trybunę z 87 miejscami siedzącymi, do dyspozycji użytkowników jest także kawiarnia z tarasem.

Już w piątek, przy okazji otwarcia, odbyły się pierwsze zajęcia, zorganizowane przez Centrum Rozwoju Com-Com Zone, placówkę Stowarzyszenia „Siemacha" - gospodarza nowego kompleksu przy ulicy Kurczaba.

Ksiądz Andrzej Augustyński  - Dyrektor Generalny Stowarzyszenia „Siemacha" nie krył zadowolenia z faktu, że to prowadzoną przez niego organizację miasto znów obdarzyło zaufaniem i powierzyło prowadzenie kolejnego obiektu sportowo-rekreacyjnego po ośrodku na Suchych Stawach w Nowej Hucie.

Z kolei, Prezes Zarządu Chemobudowy Edward Suchan, dziękując Prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu, samorządowi miasta, Zarządowi Infrastruktury Sportowej w Krakowie i Dyrektorowi Krzysztofowi Kowalowi, projektantom i podwykonawcom, dostawcom urządzeń, podkreślił, że to jego firma wybudowała wszystkie wymienione wcześniej nowe krakowskie baseny.

O spełnieniu marzeń z dzieciństwa mówił Przewodniczący Rady Dzielnicy XII Zbigniew Kożuch.

Po poświęcenia obiektu przy Kurczaba przez ks. Augustyńskiego i symbolicznym przecięciu wstęgi, zaproszeni na uroczystość goście obejrzeli cały kompleks, wyposażony także we wszelkie urządzenia ułatwiające korzystanie z niego przez osoby niepełnosprawne.

[galeria:422]
Fot. MCH/ZIS