Norweg Thor Hushovd najszybszy na trzecim etapie z Krakowa do Rzeszowa, Rafał Majka zachował żółtą koszulkę lidera

Polak Rafał Majka (Saxo-Tinkoff) jest nadal liderem 70. Tour de Pologne. Trzeci etap z Krakowa do Rzeszowa wygrał mistrz świata z 2010 roku, Norweg Thor Hushovd (BMC Racing).

Po dniu przerwy w Krakowie, we wtorek, 30 lipca rozpoczęła się polska część tegorocznego wyścigu. W południe na Rynku Głównym pojawili się głowni bohaterowie imprezy, by pół godziny później wyruszyć ze startu honorowego, spod Wieży Ratuszowej, na 226-kilometrową trasę trzeciego etapu do Rzeszowa.

 

Start ostry nastąpił w Wieliczce i zaraz po nim oderwało się od peletonu czterech kolarzy: Polak Bartłomiej Matysiak (CCC-Polsat Polkowice), Kazach Alek­sandr Dja­czen­ko (Astana), Portugalczyk Ri­car­do Me­stre (Euskal­tel- Eu­ska­di) i Włoch Mirko Se­lvag­gi (Va­can­so­le­il). Mimo trudnych atmosferycznych - padającego deszczu, chwilami nawet szalejącej ulewy – uciekali przez blisko 200 km przewagę nad główną grupą. W połowie dystansu ich przewaga wynosiła blisko 10 minut!

 

Szansę na etapowe zwycięstwo i wysokie lokaty stracili na 1000, może 1500 metrów przed metą. Na ulicach Rzeszowa najlepiej finiszował 35-letni Hushovd, powtarzając w stolicy Podkarpacia, po 4 latach, sukces rodaka Edvalda Boassona Hagena.

Kolejność dwóch kolejnych zawodników, Australijczyków Marka Renshawa (Belkin) i Steele Von Hoffa (Garmin-Sharp) ustalili sędziowie przy pomocy fotokomórki.

 

Rafał Majka utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej, wywalczone na dwóch pierwszych etapach 70. Tour de Pologne, które odbyły się w sobotę i w niedzielę w Dolomitach, we włoskim regionie Trentino.

 

Wychowanek trenera Zbigniewa Klęka z WLKS Krakus Swoszowice jest przekonany, że o tym, czy zachowa żółtą koszulkę do mety wyścigu zadecydują dwa ostatnie etapy – piątkowy wokół Bukowiny Tatrzańskiej i sobotnia jazda indywidualna na czas z Wieliczki do Krakowa. To właśnie 3 sierpnia na Rynku Głównym poznamy triumfatora jubileuszowego TdP.

 

Więcej szczegółów i wyniki na stronie: www.tourdepologne.pl.