Nominacje rozdane: siostry Radwańskie i Maria Szarapowa w Kraków Arenie

Agnieszka i Urszula Radwańskie w reprezentacji Polski. Maria Szarapowa gwiazdą ekipy Rosji. Międzynarodowa Federacja  Tenisowa (ITF) podała oficjalne składy zespołów na ćwierćfinałowy mecz Grupy Światowej Fed Cup by BNP Paribas Polska – Rosja, który 7 i 8 lutego odbędzie się w Kraków Arenie.

Niespodzianek w nominacjach kapitanów obu drużyn: Tomasza Wiktorowskiego i Anastazji Myskiny - zawodowej tenisistki do 2007 roku, zwyciężczyni wielkoszlemowego French Open 2004, triumfatorka Fed Cup 2004 i 2005, we wrześniu 2004 klasyfikowanej na 2. miejscu w rankingu WTA - w zasadzie nie było.

 

Wraz z naszą najlepszą od lat tenisistką, obecnie 6. na świecie, Agnieszką Radwańską wystąpią: Urszula Radwańska (ostatnio na 149. miejscu w grze pojedynczej WTA Tour, ale była już w tej klasyfikacji 29. – w październiku 2012) oraz Klaudia Jans-Ignacik (61. w deblowym rankingu WTA) i Alicja Rosolska (64. w deblowym rankingu WTA). Jans-Ignacik w parze ze Słowenką Andreją Klepac to ćwierćfinalistka Australian Open 2015.

 

Anastazja Myskina miała teoretycznie większy wybór, lecz ostatecznie w rosyjskim kwartecie zabrakło półfinalistki singla  tegorocznego Australian Open Jekatieriny Makarowej i jej deblowej koleżanki Jeleny Wiesniny (ten duet był rozstawiony w Melbourne z nr. 3, dotarł tam do ćwierćfinału), jest natomiast wiceliderka światowej klasyfikacji Maria Szarapowa, z którą do Krakowa przybędą: Anastazja Pawliuczenkowa (w grze pojedynczej -  25 WTA, w grze podwójnej – 31  WTA), Swietłana Kuzniecowa (w grze pojedynczej – 27, w grze podwójnej – 112) i Witalija Diaczenko (w grze pojedynczej – 82, w grze podwójnej – 123).

 

Wydarzeniem krakowskiego spotkania tenisistek  Polska - Rosja będzie oczywiście pojedynek Agnieszki Radwańskiej z Marią Szarapową.

 

Agnieszka Radwańska przy każdej okazji podkreśla, jak ważny jest to dla niej występ. Po raz pierwszy w karierze zagra oficjalnie przed publicznością w swoim rodzinnym Krakowie i to od razu w meczu decydującym o awansie do półfinału Grupy Światowej Fed Cup.

 

Od 2010 roku Polki nie występowały w tych rozgrywkach na własnych kortach, co nie przeszkodziły im w dokonaniu ogromnego skoku ze Strefy Europejsko-Afrykańskiej do Grupy Światowej. W ósemce najlepszych zespołów Fed Cup znalazły się w zasadzie dzięki Agnieszce Radwańskiej, która zdobywała punkty zarówno w singlu (w sumie od 2006 roku, 33 zwycięstwa i tylko 6 porażek), jak i w deblu (8 zwycięstw, 1 porażka).

 

Polki wygrały ostatnie siedem meczów Fed Cup i chciałyby podtrzymać tę świetną passę.

 

Przed nami niezwykle atrakcyjny i ekscytujący tenisowy spektakl w Kraków Arenie. Już w środę, 4 lutego ma się odbyć przedmeczowa konferencja prasowa reprezentacji Polski i Rosji, a dwa dni później – oficjalne  losowanie.

 

W pierwszej rundzie i zarazem ćwierćfinałach Grupy Światowej Fed Cup zmierzą się 7 i 8 lutego: Kanada – Czechy (Quebec City), Włochy – Francja (Genua), Polska - Rosja (Kraków) i Niemcy – Australia (Stuttgart).

 

Zwycięzcy awansują do półfinałów (18-19 kwietnia), pokonani zagrają w barażach o Grupę Światową z triumfatorami spotkań Grupy Światowej II (Holandia – Słowacja, Rumunia – Hiszpania, Szwecja – Szwajcaria, Argentyna – USA).  W 2014 r. puchar zdobyły Czeszki.

 

W tegorocznej edycji  Fed Cup, poprzedzającej  Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro  (2016),  postanowiły zagrać niemal wszystkie najlepsze tenisistki świata, z czołową trójką rankingu WTA na czele, czyli Amerykanką Sereną Williams, Rosjanką Marią Szarapową i Rumunką Simoną Halep.  Z pierwszej „10” wystąpią także: szósta - Polka Agnieszka Radwańska, dziewiąta – Niemka polskiego pochodzenia -  Angelique Kerber i dziesiąta - Słowaczka Dominika Cibulkova.

 

Fot. Archiwum Polskiego Związku Tenisowego