Najszybszy w Krakowie Pascal Ackermann pierwszym liderem 75. Tour de Pologne UCI World Tour

Niemiec Pascal Ackermann został w sobotę 4 sierpnia zwycięzcą pierwszego etapu Kraków – Kraków i założył żółtą koszulkę 75. Tour de Pologne UCI World Tour. Triumfatora uhonorował pucharem Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Kolarza grupy Bora-Hansgrohe nagrodził również pucharem premier Mateusz Morawiecki.

Do rywalizacji w tegorocznym wyścigu, który rozpoczął się po południu honorowym startem z Rynku Głównego, przystąpiło 154 zawodników w barwach 22 ekip. Aż 16 z uczestników 75. TdP to Polacy. W reprezentacji naszego kraju znalazł się m.in. wychowanek WLKS Krakus Swoszowice Karol Domagalski. 

Zgodnie z przewidywaniami, krakowski etap stał się domeną sprinterów. Po pokonaniu 134 km, w tym trzech rund finałowych wokół Błoń Krakowskich, na Alei Focha najszybciej z peletonu finiszował Ackermann, nawiązując do podobnych wyczynów w podwawelskim grodzie w latach 2008-2011 swoich rodaków: Roberta Förstera, Andre Greipela (dwukrotnie) i Marcela Kittela.

 - Było trudniej niż się spodziewaliśmy. Zespół wykonał jednak dzisiaj kapitalną robotę, od samego początku dyktując tempo w peletonie i ustawiając wszystko pod mój finisz. W końcówce zostałem jeszcze wyprowadzony na idealną pozycję, co pozwoliło mi zwyciężyć – komentował 24-letni Ackermann, mogący się pochwalić w tym sezonie tytułem mistrza Niemiec, sukcesem w London – Surrey Classic oraz  triumfami etapowymi w Critterium du Dauphine i Tour de Romandie.

To w dużym stopniu za sprawą kolegów Ackermanna z grupy Bora-Hansgrohe udało się zlikwidować ucieczkę Michała Paluty (CCC Sprandi Polkowice), Michała Podlaskiego (Reprezentacja Polski), Francuza Stephane’a Rossetto (Cofidis) i Włocha Alessandro De Marchiego (BMC), choć przewaga dobrze współpracującego kwartetu sięgała w pewnym momencie aż 4 minut!

Najwięcej korzyści z tej odważnej akcji na trasie I etapu wyniósł Paluta, bo dzięki punktom zdobytym na premiach objął prowadzenie w klasyfikacji górskiej. 

Szczegółowe wyniki etapu Kraków – Kraków, w tym poszczególnych klasyfikacji, znajdują się TUTAJ.

Gdy zawodowcy pokonywali dystans pierwszego etapu 75. TdP na Błoniach trwała walka o czołowe lokaty w Kinder+Sport Mini Tour de Pologne. Dla młodych adeptów kolarstwa te wyścigi stały się ogromnym wyzwaniem i okazją do poczucia atmosfery wielkiej imprezy.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS