Najnowocześniejszy w Małopolsce: basen z ruchomym dnem dla każdego

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski dokonał we wtorek, 24 maja oficjalnego otwarcia krytego basenu z ruchomym dnem przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1 im. Janusza Kusocińskiego na os. Handlowym 4. Wcześniej, przez sześć tygodni trwał rozruch eksploatacyjny pływalni.

- Otwieramy najnowocześniejszy w Małopolsce basen. Został wybudowany w ramach umowy z Dzielnicą XVIII Nowa Huta jako kompensata za realizację innej inwestycji – Ekospalarni. To pokazuje, że wywiązujemy się z obietnic. Ta obietnica kosztowała ponad 12 mln złotych, blisko 9,5 miliona ze strony Miasta, 2,7 mln dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Basen służy nie tylko uczniom i dorosłym mieszkańcom, ale także najmłodszym do nauki pływania dzięki temu, że ma ruchome dno, z regulowaną głębokością wody. Dzielnica XVIII zarezerwowała także środki by umożliwić bezpłatne korzystanie z tej pływalni osobom niepełnosprawnym. Z myślą o nich zamontowano specjalne urządzenia. Chciałbym serdecznie podziękować wykonawcom z  firmie Murkrak, Zarządowi Infrastruktury Sportowej w Krakowie i wszystkim tym, którzy dołożyli swoją cegiełkę, aby mógł powstał tak piękny i bardzo potrzebny obiekt – powiedział Prezydent Jacek Majchrowski podczas wtorkowej uroczystości.

- Bardzo dziękuję Państwu za zaangażowanie się w pomysł, który narodził się 15 lat temu.  Radość dzieci z basenu jest ogromna. Korzysta z niego nasza szkoła, korzystają okoliczne placówki, Brakowało takiego obiektu w naszej dzielnicy – dodała Dorota Sowa-Kołodziej, Dyrektor ZSOS nr 1.

Były jeszcze krótkie wystąpienia Tomasza Urynowicza – Dyrektora Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Stanisława Moryca – Przewodniczącego Rady i Zarządu Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Obiekt pływalni tworzą: główny hol wejściowy wraz z funkcjami strefy wejściowej (szatnia odzieży wierzchniej, kasy, toalety ogólnodostępne, sklepik, pomieszczenie obsługi); blok szatniowo–sanitarny, hala basenu, pomieszczenie ratowników; pomieszczenia sauny i gabinet rehabilitacji z pomieszczeniem obsługi.

Hala basenu sportowego wyposażona jest w sześciotorową nieckę 25 x 16 m o  głębokości: 120-180 cm wraz z dnem ruchomym (na połowie niecki regulowana głębokość wody od 0 do 120 cm) oraz wannę jacuzzi.

Oprócz pływalni, na terenie ZSOS nr 1 wybudowana została także 100-metrowa bieżnia lekkoatletyczna oraz skocznia do skoku w dal.

Fot. MCH, KM/ZIS