MŚ siatkarzy: mecz z Iranem wielkim wyzwaniem dla Polaków

Wynik sobotniego meczu drugiej rundy FIVB Mistrzostw Świata Polska – Iran może bezpośrednio zadecydować o tym, który z tych zespołów awansuje do czołowej szóstki turnieju.

Po czwartkowym zwycięstwie biało-czerwonych nad Włochami 3-1 nasza reprezentacja zajmuje 2. miejsce w grupie E, ale dopiero weekendowe spotkania rozstrzygną o statecznej kolejności, w walce o trzy premiowane lokaty wciąż liczy się pięć drużyn: Francja (13 pkt), Polska (12(, Iran (11), USA (10) i Serbia (9), trzy pozostałe: Argentyna (3), Włochy (2), Australia (0) muszą tegoroczne mistrzostwa spisać już na straty.

 

Przypomnijmy jeszcze inne czwartkowe wyniki grupy E: USA – Serbia 3-1, Iran – Argentyna 3-0, Francja – Australia 3-1.

 

Postawa Irańczyków w mundialu musi budzić respekt. Krakowscy kibice o ich dużych umiejętnościach przekonali się w pierwszym tygodniu MŚ, gdy wygrali z Amerykanami i Włochami.

 

Nieprzypadkowo aż trzech zawodników ekipy serbskiego trenera Slobodana Kovača znaduje się na czele klasyfikacji indywidualnych. Kapitan Irańczyków Mir Saeid Marouflakrani najlepiej rozgrywa, Seyed Mohammad Mousavi Eraghi – najlepiej blokuje, a Farhad Ghaemi jest najlepszym przyjmującym. Ich koledzy też plasują się wysoko w rankingach.

 

Statystyki są ważne, ale idzie za tym także skuteczna, widowiskowa gra reprezentacji Iranu i tak zapewne będzie również w sobotni wieczór (godz. 20.15) w łódzkiej Atlas Arenie. Francuski szkoleniowiec Polaków Stephane Antiga  szuka optymalnego składu, w meczu z Włochami nieźle spisali się rezerwowi: Fabian Drzyzga, Michał Kubiak i Marcin Możdżonek. Czy to sygnał, że dojdzie do zmian w podstawowej „6”?

 

W sobotę, w grupie E zmierzą się też: w Łodzi – Serbia z Francją (16.30), w Bydgoszczy – Argentyna z Włochami (16.30) i Australia z USA (20.15).

 

W grupie F (Katowice, Wrocław)  o awans rywalizują jeszcze cztery zespoły: Brazylia (15), Rosja (14), Niemcy (12) i Kanada (10). Za nimi plasują się: Bułgaria (5), Finlandia (2), Kuba (2) i Chiny (0).

 

Czwartkowe wyniki: Brazylia – Chiny 3-0, Finlandia – Kanada 0-3, Niemcy – Bułgaria 3-1, Kuba – Rosja 1-3.

 

Sobotnim wydarzeniem nr 1 w katowickim Spodku jest konfrontacja Rosjan z Niemcami (20.15). Poza tym w programie: Brazylia – Kanada (16.30) w Katowicach oraz Finlandia – Chiny (16.30) i Kuba – Bułgaria (20.15) we Wrocławiu.

 

Fot. MCH/ZIS