MŚ Juniorów & U-23: na torze KOLNA szlifowanie slalomowych talentów

Tor Kajakarstwa Górskiego KOLNA jest w tym tygodniu areną ICF Mistrzostw Świata Juniorów & U-23 w Slalomie. Od 12 do 17 lipca reprezentanci 47 krajów rywalizują o tytuły i medale w tej olimpijskiej dyscyplinie sportu. Wśród faworytów są też Polacy. W poniedziałkowe popołudnie, 11 lipca na Rynku Głównym nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy z udziałem Katarzyny Król – Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu, Jeana-Michela Prono – Szefa ds. Slalomu we władzach ICF i Józefa Bejnarowicza – Prezesa Polskiego Związku Kajakowego.

Kilka godzin wcześniej w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie odbyła się konferencja prasowa. Z dziennikarzami spotkali się Dyrektor ZIS Krzysztof Kowal, Prezes Krakowskiego Klubu Kajakowego Zbigniew Miązek i trójka biało-czerwonych: ubiegłoroczna mistrzyni Europy juniorek w konkurencji K-1 Klaudia Zwolińska oraz broniący tytułu mistrzów świata w C-2 wywalczonego w Brazylii Grzegorz Majerczak i Michał Wiercioch.

- Hasło „Królujemy w sporcie” w pełni oddaje to, co się dzieje w Krakowie w tej dziedzinie życia – powiedział Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej Krzysztof Kowal. - W najbliższych dniach organizujemy aż trzy wielkie wydarzenia: Final Six Ligi Światowej siatkarzy, ostatni etap i zakończenie 73. Tour de Pologne, a także Mistrzostwa Świata Juniorów i U-23 w Slalomie Kajakowym. Na Kolnej powoli dobijamy się do najważniejszej imprezy, czyli Mistrzostw Świata Seniorów i myślę, że w końcu ten cel osiągniemy. Lubimy duże i nietypowe wyzwania. Kajakarstwo górskie już na dobre zagościło w naszym mieście. Okazało się, że przyciąga rzesze kibiców, a nasz nowoczesny tor daje gwarancję atrakcyjnej i emocjonującej rywalizacji.

Prezes KKK Zbigniew Miązek podkreślił, że tegoroczne MŚ Juniorów & U-23 to największe w historii zawody organizowane na torze KOLNA: - Startuje ponad 500 kajakarzy z 47 krajów.

Atrakcją konferencji był kajak, na którym w 2004 roku w czasie Igrzysk Olimpijskich w Atenach Grzegorz Polaczyk zajął siódme miejsce.

Przez ostatnie lata Polacy osiągnęli w slalomie wiele sukcesów. Brat Grzegorza – Mateusz aż trzykrotnie zdobył srebrny medal MŚ seniorów. Pojawiły się kolejne talenty.

- Jestem dobrze przygotowana do mistrzostw w Krakowie – zapewniła Klaudia Zwolińska, ale nie chciała składać jednoznacznych deklaracji, tym bardziej, że w tej dyscyplinie sportu o ostatecznym sukcesie decydują niuanse.

Grzegorz Majerczak i Michał Wiercioch również nie nastawiają się na konkretny wynik, liczą przede wszystkim na dobre przejazdy, które pozwolą nawiązać walkę o wysokie miejsce z najgroźniejszymi konkurentami. Finały przewidziane są w weekend, ale już od 12 lipca zapraszamy na Kolną.

Listy startowe, wyniki zawodów oraz transmisja "na żywo" są dostępne TUTAJ.

Szczegółowy program MŚ znajduje się poniżej.

Fot. MCH/ZIS