Mistrzostwa Świata FIM SuperEnduro: wielkie ściganie czas zacząć! 9 grudnia inauguracja sezonu w TAURON Arenie Kraków

Już jutro, w sobotę, 9 grudnia kibice w największej i najnowocześniejszej hali widowiskowo-sportowej w Polsce będą świadkami inauguracyjnej rundy sezonu 2017/2018 Mistrzostw Świata FIM SuperEnduro. Niewątpliwą atrakcją jest powrót do ścigania sześciokrotnego czempiona tego cyklu, małopolanina Tadeusza Błażusiaka. Na niewiele ponad dobę przed rozpoczęciem rywalizacji, na płycie TAURON Areny Kraków odbyła się konferencja prasowa przed imprezą.

W spotkaniu z przedstawicielami mediów udział wzięli: Krzysztof Kowal – Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, Katarzyna Fiedorowicz-Razmus – Rzecznik Prasowy zarządzającej TAURON Areną Kraków Agencji Rozwoju Miasta SA, Tomasz Gagat – polski promotor imprezy, prezes Agencji Sport UP, Rafał Sonik i Kamil Wiśniewski – członkowie Reprezentacji Polski w Rajdach Terenowych, przygotowujący się do udziału w Rajdzie Dakar oraz Alex Salvini – włoski mistrz świata klasycznego Enduro, który po pięciu latach przerwy wraca do rywalizacji w hali i po raz pierwszy w karierze wystartuje w SuperEnduro.

Dyrektor Krzysztof Kowal podkreślił promocyjne walory imprez sportowych takich ta oraz to, że właśnie dzięki takim wydarzeniom motorsport w Krakowie się rozwija i coraz więcej osób jest zainteresowanych uprawianiem dyscyplin motocyklowych. Wyraził również nadzieję, że taka tendencja utrzyma się na dłużej, doczekamy się następców Tadeusza Błażusiaka, a Mistrzostwa Świata SuperEnduro będą cyklicznym wydarzeniem odbywającym się właśnie w grodzie Kraka.

Prezes Tomasz Gagat przypomniał, że przed rokiem zawody w Krakowie oglądała rekordowa w historii cyklu publiczność – ponad 13 tysięcy widzów. W tym roku na pewno padnie też kolejny rekord – na starcie pojawi się aż 79 zawodników z 22 krajów. Tak licznej obsady jeszcze w historii zawodów nie było. Rekordowy jest także czas budowy tegorocznego toru – w zaledwie dwa dni.

Patron honorowy imprezy, jedyny polski zwycięzca Rajdu Dakar, Rafał Sonik nawiązał do tego, że wyjątkowość i piękno SuperEnduro polega na tym, że widzowie mogą z bardzo bliskiej odległości doświadczyć tej niezwykłej i elektryzującej atmosfery, charakterystycznej dla tej dyscypliny, czyli odwrotnie niż ma miejsce podczas najtrudniejszego rajdu terenowego na świecie, gdzie zawodnicy pozostawieni są sami sobie i muszą polegać tylko na własnych umiejętnościach oraz pozbawieni są jakże cennego wsparcia ze strony kibiców.

Rafał Sonik opowiedział także o przygotowaniach do najbliższej edycji Dakaru, która dla niego będzie jubileuszową, już dziesiątą. Przed rokiem po raz pierwszy pojechali w zespole z Kamilem Wiśniewskim. Zaowocowało to czwartym miejscem w klasyfikacji generalnej triumfatora Dakaru z 2015 roku i dziesiątym jego młodszego kolegi, który jednocześnie był najlepszy w nieoficjalnej klasyfikacji quadów z napędem na cztery koła. W 40. edycji Rajdu Dakar ponownie wystartują jako jedna drużyna.

W ostatniej chwili do konferencji dołączył przedstawiciel zawodników – Alex Salvini. Włoski mistrz świata klasycznego Enduro nie może doczekać się rywalizacji i wie,że w starciu z tak silną stawką będzie bardzo ciężko, co jeszcze bardziej motywuje go do tego, aby zaprezentować się z jak najlepszej strony.

Ciekawostką podczas piątkowej konferencji prasowej byłą prezentacja projektu studentów krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej – w pełni elektrycznego motocykla enduro.

Zmagania najlepszych na świecie, to nie jedyne wyścigi, które przyprawią o szybsze bicie serca w sobotę. W specjalnie zorganizowanym KIDS RACE będzie można zobaczyć najmłodszych adeptów motorsportu. Łącznie w KIDS RACE wystąpią 24 dzieciaki, podzielone na 3 klasy, na motocyklach o dwóch pojemnościach (50cc i 65cc).

Więcej informacji o sobotniej imprezie można znaleźć TUTAJ, a szczegółowy harmonogram TUTAJ.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS