Mistrzostwa Polski na Kolnej: nie zabrakło niespodzianek

W 70. Mistrzostw Polski Seniorów w Slalomie Kajakowym im. Antoniego Kurcza, które w dniach 19-20 maja odbyły się na Torze Kajakarstwa Górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA w Krakowie nie zabrakło niespodzianek. Nie wszyscy faworyci spisali się zgodnie z oczekiwaniami. Złotych medali nie obronili Natalia Pacierpnik w K-1 i Grzegorz Hedwig w C-1, a najbardziej utytułowany polski kajakarz slalomowy w historii – Mateusz Polaczyk, podobnie jak przed rokiem, nie znalazł się nawet na podium w K-1! Bardzo dobrze wypadli zawodnicy krakowskich klubów.

W królewskiej konkurencji K-1 mężczyzn tytuł mistrzowski obronił Dariusz Popiela ze Spójni Warszawa, dla którego był to już siódmy złoty medal krajowego czempionatu! Srebro przypadło olimpijczykowi z Rio de Janeiro Maciejowi Okręglakowi (Start Nowy Sącz), a brąz wywalczył niespodziewanie Krzysztof Majerczak z Krakowskiego Klubu Kajakowego. Aktualny mistrz Europy i trzykrotny medalista mistrzostw świata Mateusz Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz) w finałowym przejeździe „uzbierał” aż 54 punkty karne i ostatecznie zajął dopiero dziewiąte miejsce.

W K-1 kobiet olimpijka z Londynu i Rio Natalia Pacierpnik (KKK Kraków) musiała zadowolić się srebrem i uznać wyższość Klaudii Zwolińskiej ze Startu Nowy Sącz. Na trzecim stopniu podium stanęła Sara Ćwik (również Start Nowy Sącz).

W C-1 mężczyzn olimpijczyk z Rio Grzegorz Hedwig (Start Nowy Sącz) został pokonany przez dwóch zawodników AZS AWF Kraków – Kacpra Sztubę (złoto) i Przemysława Plewę (srebro).

Tytuł mistrzowski udało się obronić Aleksandrze Stach (KKK Kraków/SMS Kraków), która wyprzedziła Igę Garlewicz (KKK Kraków) i Annę Ingier (Start Nowy Sącz).

W C-2 mężczyzn, widowiskowej konkurencji, która niestety została wycofana z programu igrzysk olimpijskich, zobaczyliśmy tylko dwa duety kanadyjkarzy. Aktualni srebrni medaliści mistrzostw Europy bracia Filip i Andrzej Brzezińscy (AZS AWF Kraków) tym razem okazali się lepsi od tych, którzy mają w swoim dorobku dwa tytuły wicemistrzów Starego Kontynentu – Piotra Szczepańskiego i Marcina Pochwały (KKK Kraków).

Rozegrano także konkurencje drużynowe i mikst w C-2.

Kompletne wyniki finałów poszczególnych konkurencji znajdują się w załączeniu.

Medalistów 70. Mistrzostw Polski Seniorów w Slalomie Kajakowym im. Antoniego Kurcza udekorowali: Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal, Wiceprezes Polskiego Związku Kajakowego ds. Organizacyjnych i Sędzia Główny zawodów Zbigniew Kudlik, Wiceprezes Polskiego Związku Kajakowego ds. Kajakarstwa Slalomowego Bugusław Popiela i Prezes Krakowskiego Klubu Kajakowego Zbigniew Miązek.
 

Impreza była jednocześnie ostatnimi kwalifikacjami do kadry narodowej na mistrzostwa świata, mistrzostwa Europy i Puchary Świata.

Powołania mieli zapewnione medaliści ostatnich ME, czyli: Mateusz Polaczyk, Dariusz Popiela (obaj K-1) oraz bracia Filip i Andrzej Brzezińscy (C-2).

Trzecim zawodnikiem, który będzie reprezentował nasz kraj w K-1 został Michał Pasiut z AZS AWF Kraków (czwarty w MP).  Dodatkowo, w zawodach Pucharu Świata Polska będzie mogła wystawiać w tym sezonie jeszcze jednego zawodnika, którym będzie Maciej Okręglak. Wśród kobiet do reprezentacji biało-czerwonych zakwalifikowały się: Natalia Pacierpnik, Klaudia Zwolińska i Julia Jeleńska.

W C-1 w kadrze znaleźli się ostatecznie: Grzegorz Hedwig, Igor Sztuba i Przemysław Nowak wśród panów oraz Aleksandra Stach, Ewa Hurkała i Iga Garlewicz wśród pań.

Bogusław Popiela zastrzegł jednak, że w C-1 kobiet (w programie igrzysk olimpijskich zastąpi C-2 mężczyzn) na zbliżających się mistrzostwach Europy w Pradze (1-3 czerwca) przez PZKaj i Ministerstwo Sportu i Turystyki finansowany będzie jedynie występ Aleksandry Stach, a koszty udziału pozostałych zawodniczek mogą ponieść ich kluby.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS