Mistrzostwa Polski i Puchar Prezydenta Miasta Krakowa w Kajakarstwie Slalomowym: Nie tylko Popiela lepszy od klanu Polaczyków

Bardzo ciekawy przebieg miały mistrzostwa Polski w kajakarstwie slalomowym, które w tym roku odbyły się na sztucznym torze Ośrodka Sportu i Rekreacji KOLNA w tym samym terminie, co tradycyjne Międzynarodowe Regaty o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa. W konkurencji K-1 zwycięzcą obu imprez został Dariusz Popiela, natomiast żadnemu z braci Polaczyków nie udało się znaleźć na podium.

Wicemistrz świata z Bratysławy (2011) i czwarty zawodnik Igrzysk Olimpijskich w Londynie (2012) Mateusz Polaczyk w tegorocznych MP zajął dopiero 10. miejsce. Przyczyną słabszej dyspozycji tego utalentowanego kajakarza są problemy zdrowotne.

Nie wystartowała w imprezie, która dla naszych kadrowiczów była ostatnią kwalifikacją przed mistrzostwami Europy (6-9 czerwca na torze KOLNA) Natalia Pacierpnik. Jeszcze miesiąc temu podczas Krakowskich Slalomów zaprezentowała niezłą formę i miała być jedną z poważnych kandydatek do walki o medale w mistrzostwach Starego Kontynentu. Tymczasem, jej ojciec poinformował niedawno prezesa Polskiego Związku Kajakowego Józefa Bejnarowicza, że Natalia (siódma w londyńskich igrzyskach) nie tylko nie będzie bronić tytułu mistrzyni Polski, ale w tym sezonie przerywa treningi ze względów rodzinnych.

Inny z ubiegłorocznych zdobywców złotego medalu MP, kanadyjkarz Grzegorz Kiljanek zakończył karierę sportową.

Sukces na krajowym podwórku powtórzyli w ten weekend Piotr Szczepański i Marcin Pochwała (Krakowski Klub Kajakowy) w C-2. Ich 5. miejsce w IO w Londynie zaostrza apetyty sympatyków tego duetu na podium w czerwcowych ME.

Puchar Prezydenta Miasta Krakowa stał się okazją dla zagranicznych zawodniczek i zawodników by zapoznać się w atmosferze rywalizacji z przebudowanym i dzięki temu trudniejszym i jeszcze nowocześniejszym torem przy Kolnej. Od połowy lutego prace modernizacyjne prowadziła tu, pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, firma Skanska. Gmina Miejska Kraków przeznaczyło na ten cel 1 mln złotych.

Piękna, słoneczna pogoda ściągnęła na trybuny i otoczenie toru setki kibiców, jeszcze większej frekwencji należy oczekiwać w czasie mistrzostw Europy.

WYNIKI

[galeria:511]
Fot. MCH/ZIS