Mistrz olimpijski zaprasza na Memoriał Władysława Bajorka

Na tegoroczny Międzynarodowy Turniej Zapaśniczy – Memoriał Władysława Bajorka pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego zapraszał w czwartek, 18 października mistrz olimpijski Ryszard Wolny.

Złoty medalista z Atlanty w stylu klasycznym uczestniczył w zorganizowanej w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie konferencji prasowej wraz z Zastępcą Dyrektora ZIS ds. Ekonomicznych Anną Szlachtą-Kowalską, Wiceprezesem Małopolskiego Okręgowego Związku Zapaśniczego Piotrem Budzynem i Wiceprezesem Bieżanowianki Kraków Jackiem Małkiem.

Na spotkaniu z dziennikarzami pojawili się również młodzi zapaśnicy klubu z Bieżanowa: Maciej Rodzeń i Kacper Jakubiec, którzy w najbliższą sobotę staną na matach Małej Hali TAURON Areny Kraków by walczyć o zwycięstwo w Memoriale. Maciej triumfował już w ubiegłym roku. 

Anna Szlachta-Kowalska po powitaniu biorących udział w konferencji w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa i Dyrektora ZIS, podkreśliła, że Memoriał Władysława Bajorka odbędzie się po raz pierwszy w TAURON Arenie Kraków. Przypomniała też, że tydzień temu, 11 października został podpisany akt erekcyjny i wmurowany kamień węgielny pod budowę Centrum Zapaśniczego w Bieżanowie. To najlepszy dowód na to, że Miasto Krakowa dostrzegło starania środowiska zapaśniczego o przywrócenie dawnej świetności tej dyscypliny sportu w podwawelskim grodzie poprzez stworzenie młodym adeptom zapasów odpowiednich warunków do treningu i doskonalenia umiejętności.

- Dziękuję za zaproszenie na konferencję prasową. Jest mi bardzo miło co najmniej  z dwóch względów.  Po pierwsze siedzę obok dwóch trenerów, Piotra i Jacka, którzy reaktywowali ten turniej. Po drugie, sam miałem okazję startować w Memoriale Władysława Bajorka, w którym wyrastali mistrzowie olimpijscy, mistrzowie świata i Europy. Sam jestem tego żywym przykładem. Jako ciekawostkę podam, że nigdy tego turnieju nie wygrałem, choć byłem w finale – mówił Ryszard Wolny. - W ubiegłym roku rywalizowało ponad 250 zawodników. Liczę, że za dwa dni będzie ich jeszcze więcej. Z Raciborza przywiozę 30 młodych zapaśników. Mam nadzieję, że Memoriał Bajorka znów stanie się wizytówką krakowskich zapasów. Tu zawsze były mocne zapasy. Zorganizowanie turnieju przy TAURON Arenie Kraków to na pewno duży sukces dla Bieżanowianki i ludzi, którzy wspierają ten klub, pomagają i chcą, aby młodzież garnęła się do sportu zapaśniczego. Zapasy to nie tylko sama walka, to przede wszystkim sport ogólnorozwojowy. W pierwszej fazie młodego adepta przygotowujemy poprzez ćwiczenia gimnastyczne i akrobatyczne, bieganie. Elementy siłowe pojawiają się w bardzo ograniczonym zakresie, bez zajęć w siłowni. Gdy zawodnik trafia do kadry narodowej, trening uzupełniamy nauką jazdy na nartach biegowych i zjazdowych oraz wodnych, pływaniem w kajakach. Wachlarz dodatkowych zajęć dla przyszłych mistrzów jest więc bardzo duży. Zachęcam do uprawiania zapasów! Mój syn sam wybrał tę dyscyplinę sportu. Miał krzywy kręgosłup i lekarze różnie do tego podchodzili. Teraz jest medalistą mistrzostw Polski i mistrzostw Europy, był na mistrzostwach świata. Problemy zdrowotne mu w tym nie przeszkodziły, wprost przeciwnie zapasy stały się dla niego naturalną gimnastyką korekcyjną.

Piotr Budzyn jest od trzydziestu lat związany z Bieżanowianką, pełni także obowiązki wiceprezesa MOZZ. Podczas konferencji  stwierdził, że po „chudych” latach zapasów w naszym regionie, udało się odbudować struktury, działają i współpracują ze sobą cztery kluby: Bieżanowianka, Dalin Myślenice, UKS Gladiator oraz w stylu wolnym – Prądniczanka Kraków.  

Z kolei, Jacek Małek podzielił się interesującą informacją z historii zapasów Bieżanowie. Tę dyscyplinę sportową zaczęto uprawiać w istniejącej od 1925 roku Bieżanowiance w latach pięćdziesiątych, wtedy pojawił się tam z pokazami właśnie Władysław Bajorek. Nic więc dziwnego, że akurat ten klub postanowił zadbać o przywrócenie imprezie imienia tego znakomitego zawodnika i trenera należnej rangi.

Wszystkich zainteresowanych ciekawą rywalizacją zachęcamy do wizyty w sobotę, 20 października w Małej Hali TAURON Areny Kraków. Więcej szczegółów o Memoriale Władysława Bajorka TUTAJ.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS