Ministerstwo dofinansuje budowę Hali 100-lecia KS Cracovia

W poniedziałek, 17 sierpnia Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Minister Sportu i Turystyki Adam Korol podpisali umowę o dofinansowaniu budowy Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych ze środków Funduszu Rozwioju Kultury Fizycznej w ramach programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu.

W uroczystości wzięli także udział Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu Katarzyna Cięciak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych Bogdan Dąsal i Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal.

 

Prezydent Jacek Majchrowski i Minister Adam Korol, po podpisaniu dokumentu, spotkali się z dziennikarzami.

 

- Bardzo się cieszę, że powstaje kolejny obiekt sportowy. Ważne jest to, że będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. W Polsce powstaje wiele dużych hal sportowych, ta akurat jest bardziej kameralna, ale dzięki temu będzie użytkowana codziennie. W niej zawodnicy, także niepełnosprawni będą mogli regularnie trenować i ponosić swój poziom sportowy. Jestem przekonany, że ta hala stanie się miejscem przygotowań do następnych Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio w 2020 roku – powiedział Minister Adam Korol.


- Projekt tej hali wiązał się między innymi z jubileuszem 750-lecia lokacji Krakowa. Wstrzymywaliśmy się z tą inwestycją ze względu na brak środków finansowych. Teraz mamy pomoc ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który przekaże środki na wyposażenie. Hala ma być gotowa w połowie 2017 roku. Obiekt będzie nastawiony na sport osób niepełnosprawnych, który się bardzo prężnie rozwija i sądzę, że jest to coś na co powinnyśmy postawić, bo taka jest potrzeba społeczna - stwierdził Prezydent Jacek Majchrowski.

 

Koncepcja budowy Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych powstała ze względu na zapotrzebowanie społeczne przy równoczesnym braku kompleksowej infrastruktury spełniającej współczesne parametry obiektów do uprawiania dyscyplin sportowych, zwłaszcza przez osoby niepełnosprawne.

 

Hala usytuowana będzie przy Alei Focha naprzeciwko Błoń Krakowskich, na płaskim terenie o powierzchni zbliżonej do trójkąta wyznaczonego przez bieg alei, brzeg rzeki Rudawy oraz istniejącą zabudowę.

 

Ta wyjątkowa lokalizacja umożliwia nie tylko odpowiednią ekspozycję obiektu o ciekawej formie architektonicznej, ale przede wszystkim zapewni dogodny dostęp użytkownikom i widzom wydarzeń sportowych i kulturalnych.

 

Obiekt będzie miał szybkie połączenie z kolejowym dworcem głównym i Międzynarodowym Portem Lotniczym Kraków-Balice.

 

Hala 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych ma być trzykondygnacyjnym obiektem wielofunkcyjnym, wkomponowanym w otoczenie, z płaskim dachem porośniętym zielenią, na który prowadzić będzie podjazd z zaprojektowaną pochylnią.

 

Główną część obiektu zajmie sala gier o wymiarach 44x26 m, umożliwiająca rozgrywanie spotkań większości dyscyplin halowych. Wokół placu gier znajdą się trybuny o pojemności 788 miejsc siedzących, w tym miejsce na 48 wózków inwalidzkich.

 

W hali przewidziano zaplecze rehabilitacyjno-sanitarne, salę konferencyjno-szkoleniową oraz kawiarnię. Na najwyższej kondygnacji zlokalizowano taras widokowy.

 

W ramach inwestycji zostaną wykonane w otoczeniu hali parking i oświetlenie, a także przygotowany teren z zielenią wysoką i niską.

 

Użytkownikami Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych, będą:  

- zawodniczki i zawodnicy  uprawiający różne dyscypliny sportu;

- sportowcy niepełnosprawni;

- młodzież szkolna oraz studenci.

 

Biorąc pod uwagę idealne przystosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych, Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych może stać się ośrodkiem przygotowań niepełnosprawnych sportowców do olimpiad specjalnych czy igrzysk paraolimpijskich.

 

W hali będą się mogły odbywać liczne turnieje, zawody i imprezy integracyjne.

 

Planowany koszt inwestycji to 41 mln zł.  Podpisana w poniedziałek, 17 sierpnia 2015 r. umowa przewiduje ministerialne dofinansowanie w wysokości 10 mln zł.

 

Gmina Miejska Kraków podjęła starania o przyznanie kolejnej transzy dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jak powiedział Prezydent Jacek Majchrowski GMK wnioskuje do PFRON o 12 mln zł.

 


 

Fot. MCH/ZIS