Międzynarodowy Maraton Pokoju w Koszycach (Słowacja)

W niedzielę, 2 października 2011 roku w Koszycach na Słowacji odbył się 88. Międzynarodowy Maraton Pokoju. Jest to najstarszy Maraton w Europie i drugi najstarszy na świecie. W pięknej scenerii miasta lokowanego w czasach lokacji Krakowa również na prawie Magdeburskim we wszystkich biegach łącznie wzięło udział około sześciu tysięcy zawodników. Całe miasto było zaś uczestnikiem aktywnie współorganizującym wspaniałe święto biegowe.

Jeszcze w sobotę na głównej ulicy miasta, zamkniętej na czas maratonu, została ustawiona scena, na której zaprezentowano kilkudziesięciu elitarnych zawodników zaproszonych do udziału w rywalizacji na głównym dystansie 42 kilometrów 195 metrów. Ciekawym pomysłem było umożliwienie poznania każdego z nich podczas trwającej około pół godziny prezentacji, gdy poszczególni zawodnicy ubierali specjalnie przygotowane koszulki, a komentator opowiadał o niedawnych sukcesach każdej z prezentowanych osób. Po prezentacji na ustawionych przed sceną stolikach entuzjaści mogli otrzymać listy startowe wraz autografami wybranych zawodników.

Popołudnie zarezerwowane było na koncerty zespołów muzycznych i osławione „pasta party" dla wszystkich zawodników. Na tym jednak nie koniec. Przed nastaniem wieczora delegacja z Krakowa została zaproszona wraz z elitarnymi zawodnikami i organizatorami maratonu do miejskiego ratusza, gdzie po odczytaniu not okolicznościowych w księdze miejskiej zostały złożone podpisy wszystkich obecnych gości. Po zakończeniu celebracji uroczystego posiedzenie w ratuszu został zapalony znicz maratoński, na wzór zniczy olimpijskich zapalanych na czas igrzysk. Tradycja biegów maratońskich rozgrywanych w Koszycach sięga blisko 90 lat. Na terenie miasta znajduje się wiele symboli świadczących o tej tradycji między innymi kamienne znaczniki z oznaczeniami kilometrów czy pomnik „Medzinárodného Maratónu Mieru" (czyli pomnik Międzynarodowego Maratonu Pokoju) wraz z umieszczonymi nazwiskami i krajem pochodzenia wszystkich zwycięzców maratonu.

Niedzielę w całości wypełniły biegi. Kilka minut po jednoczesnym starcie zawodników niepełnosprawnych i rolkarzy wystartował główny bieg maratoński. Udział wzięło 823 osoby z czego bieg ukończyło 775 kobiet i mężczyzn. Elitę stanowili głównie Kenijczycy i Etiopczycy. Wśród mężczyzn zwyciężył kenijski zawodnik Elijah Kiprono Kemboi z rezultatem 2:11:15, kolejne dwa miejsca zajęli Etiopczycy: Ebisa Merga Ejigu z czasem 2:12:10 i Gebo Burka Gameda z czasem 2:12:30. Wśród kobiet zwyciężyła białoruska zawodnicza Maryna Damantsevich z czasem 2:33:53, a kolejne dwa miejsca zajęły również Etiopki Halima Hassen Beriso (2:32:47) i Seda Kedir Adilo z czasem 2:36:28.
Wyjazd owocował w wiele spotkań zarówno międzynarodowych jak i z przedstawicielami organizatorów polskich maratonów. Cracovia Maraton był promowany podczas obecnego na koszyckim maratonie EXPO oraz wielokrotnie wymieniany i witany przez organizatorów.