Michał Kwiatkowski mistrzem świata!

W niedzielę, 28 września Michał Kwiatkowski odniósł największy sukces w bogatej historii polskiego kolarstwa, został mistrzem świata zawodowców w wyścigu ze startu wspólnego. Na 254-kilometrowej trasie w hiszpańskiej Ponferradzie wyprzedził Australijczyka Simona Gerransa i Hiszpana Alejandro Valverde.

Kilka tygodni temu Michał Kwiatkowski był w Krakowie na zakończeniu 71. Tour de Pologne  w roli kibica.  Wtedy, 9 sierpnia podczas ostatniego etapu – jazdy indywidualnej  na czas dopingował Rafała Majkę - triumfatora tej imprezy i wręczał nagrody najmłodszym adeptom kolarstwa, ścigającym się w Nutella Mini Tour de Pologne.

 

Przerwa w startach po trudach Tour de France miała mu umożliwić  przygotowanie wysokiej formy na mistrzostwa świata. Utalentowany 24-latek nie ukrywał, że jego celem jest skuteczna walka o tęczową koszulkę. I słowa dotrzymał, w czym pomogli mu koledzy z reprezentacji Polski wspaniale wspierający w Hiszpanii swojego lidera.

 

Już dwa lata temu, gdy w 69. Tour de Pologne Kwiatkowski zajął drugiej miejsce w klasyfikacji generalnej wróżono mu wielką karierę. Kolejne wyścigi potwierdzały te opinie. Sposób w jaki rozstrzygnął niedzielną rywalizację budzi powszechny podziw nie tylko miłośników kolarstwa.

 

Fot. MCH/ZIS