Michał Kościuszko dziesiąty w RMC, Rafał Sonik na podium Rajdu Dakar

W ostatni weekend dotarły do Krakowa miłe wieści z dwóch wielkich imprez motoryzacyjnych. Debiutujący w samochodowym Rajdzie Monte Carlo Michał Kościuszko zajął dziesiąte miejsce w klasyfikacji generalnej i zdobył 1 punkt w mistrzostwach świata (WRC), natomiast Rafał Sonik uplasował się na trzeciej pozycji Rajdu Dakar w kategorii quadów.

Załoga Michał Kościuszko-Maciej Szczepaniak uzyskała najlepsze miejsce w historii startów Polaków w tej legendarnej już imprezie. A trzeba jeszcze dodać, że nasi reprezentanci korzystali podczas RMC z nowego dla nich auta - Mini John Cooper Works WRC.
81. edycję Rajdu Monte Carlo wygrał po raz siódmy Francuz Sebastian Loeb (z pilotem Danielem Eleną). Dziewięciokrotny mistrz świata prowadził Citroëna.

Inny krakowianin Rafał Sonik, kapitan polskiej ekipy w zakończonym w Santiago de Chile 35. Rajdzie Dakar, zajmując 3. miejsce w klasyfikacji quadów, powtórzył sukces z 2009 roku. Wyprzedzili go tylko Argentyńczyk Marcos Patronelli i Chilijczyk Nicolas Casale. Wszyscy korzystali z pojazdów marki Yamaha.

Znakomity skoczek narciarski Adam Małysz (z pilotem Rafałem Martonem) na Toyocie wywalczył wysoką 15. pozycję w kategorii samochodów osobowych. Triumfowali Francuzi Stephane Peterhansel i Jean-Paul Cottret na Mini. Wśród motocyklistów najszybszy był ich rodak Cyril Despres (KTM), najlepszy z Polaków Jacek Przygoński (KTM) uzyskał jedenasty czas.