Michael Biegler: w Krakowie polscy piłkarze ręczni jak w domu

Po blisko 37 latach reprezentacja Polski w piłce ręcznej mężczyzn rozegra znów mecze w Krakowie – 1 i 2 maja podczas międzynarodowego turnieju z Rumunią i Egiptem. W Tauron Arenie Kraków wystąpi także drużyna Brazylia, która 3 maja zmierzy się z biało-czerwonymi w katowickim Spodku. Będą to pierwsze spotkania Polaków od mistrzostw świata w Katarze, gdzie zdobyli brązowe medale.  

Weekendowa impreza rozpocznie przygotowania naszego zespołu do przyszłorocznych (15-31 stycznia) Mistrzostw Europy, których gospodarzem jest Polska. Miejscem najważniejszych wydarzeń Men’s EHF EURO 2016 Poland będzie Kraków.

 

Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 29 kwietnia w hotelu Novotel Kraków City West wiele o tym mówił niemiecki trener polskich szczypiornistów  Michael Biegler.


- W międzynarodowym kalendarzu mamy teraz tydzień dla reprezentacji. W przeciwieństwie do innych zespołów narodowych, nie musimy grać meczów kwalifikacyjnych do Mistrzostw Europy, postanowiliśmy więc sprawdzić się w towarzyskich spotkaniach z przeciwnikami z trzech kontynentów, prezentującymi różne style gry - podkreślił Michael Biegler. - Będzie można zobaczyć całe spektrum piłki ręcznej.  Naszą drużynę czekają zadania nietypowe i trudne. Szczególnie ekipy Egiptu i Brazylii będą grały w odmienny sposób, odbiegający od tego do czego jesteśmy przyzwyczajeni w Europie. Jako gospodarzowi przyszłorocznych mistrzostw, trudno nam znaleźć odpowiednich rywali, sięgnęliśmy jednak po takich, którzy pomogą nam sprawdzić określone założenia taktyczne i dalej się rozwijać.  Bardzo się cieszymy, że możemy przebywać obecnie w Krakowie, lepiej poznać miasto i wszystko to, co się tutaj dzieje. W czasie Mistrzostw Europy Kraków będzie naszym domem. Dlatego prosiłem już wcześniej, abyśmy mogli jak najczęściej pojawiać się i grać w Krakowie. Chcemy się czuć w Krakowie jak u siebie w domu. Zawodnicy, trenerzy, sztab medyczny muszą się z wszystkim dobrze zapoznać. Na pewno ten tydzień do tego wykorzystamy.

 

Dla kapitana biało-czerwonych, znakomitego bramkarza Sławomira Szmala jest to również powrót po latach. Przez trzy sezony, do 1999 roku, był zawodnikiem Hutnika Kraków.

 

- Wtedy zarabialiśmy skromnie, najważniejsza była piłka ręczna, cieszyła sama możliwość gry w pierwszoligowym klubie – przypomniał Sławomir Szmal. – Z wielką radością wystąpię więc znów w Krakowie. Zapewniam kibiców, że nie będzie to gra na luzie  Dla mnie i dla moich kolegów każdy mecz w reprezentacji jest zawsze  wielkim świętem.


 W środowej konferencji prasowej uczestniczyli także: drugi trener reprezentacji Jacek Będzikowski i Michał Szyba.


W trakcie najbliższego turnieju zostanie podjęta próba pobicia rekordu frekwencji na spotkaniu naszej drużyny narodowej piłkarzy ręcznych w Polsce, ustanowionego w 2012 roku w Ergo Arenie (towarzyska potyczka Polska - Niemcy). Jeśli tak się stanie, 100 kibiców otrzyma szansę wygrania nagrody w postaci biletu na EURO 2016.

 

W przeddzień turnieju w Tauron Arenie Kraków i katowickim Spodku, w czwartek 30 kwietnia o godz. 14.00  na obiektach Com-Com Zone Nowa Huta, przy ul. Ptaszyckiego 6 młodzi adepci i sympatycy piłki ręcznej będą mieli okazję do  wspólnej sportowej zabawy z brązowymi medalistami tegorocznych mistrzostw świata: Sławomirem Szmalem,  Karolem Bieleckim, Kamilem Syprzakiem i Piotrem Chrapkowskim. Udział w tym wydarzeniu zapowiedzieli również krakowscy olimpijczycy: Jerzy Garpiel i Jan Wojciech Gmyrek.Program międzynarodowego turnieju

 

1 maja (piątek) – Tauron Arena Kraków

17.30   Egipt – Brazylia

20.00   Polska – Rumunia

 

2 maja (sobota) – Tauron Arena Kraków

17.30   Rumunia – Brazylia

20.00   Polska – Egipt

 

3 maja (niedziela) – Spodek Katowice

14.30   Egipt – Rumunia

17.00   Polska – Brazylia

 

Bilety na turniej można kupić na portalu ebilet.pl lub w dniach meczów w kasach Tauron Areny Kraków i Spodka Katowice.

 

Fot. MCH/ZIS