ME Juniorów i U-23 na Kolnej: trzy złota i trzy srebra dla Polaków!

Sześć medali zdobyli reprezentanci Polski w Mistrzostwach Europy Juniorów i U-23 w Kajakarstwie Slalomowym Kraków 2015, które w dniach 26-30 sierpnia odbyły się na torze kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA. Te z najcenniejszego kruszcu padły łupem Klaudii Zwolińskiej (K1K juniorek), duetu Michał Wiercioch/Grzegorz Majerczak (C2M U-23) i zespołu C2M x 3 w kategorii U-23.

Złotą drużynę kanadyjkarzy uzupełnili Filip i Andrzej Brzezińscy oraz para Adam Kozub/Igor Sztuba. Bracia Brzezińscy, na co dzień zawodnicy AZS AWF Kraków, stanęli też na podium konkurencji C2M, obok złotych Wierciocha i Majerczaka. Przed finałem to Brzezińscy, którzy w ubiegłym roku zajęli czwarte miejsce na mistrzostwach świata seniorów, byli postrzegani w roli faworytów. Jednak jedno dotknięcie bramki zadecydowało o tym, że musieli zadowolić się srebrem. Z kolei Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczak zanotowali swoisty dublet – do wywalczonego w tym roku złota MŚ do lat 23 dołożyli krążek w tym samym kolorze z ME U-23.

 

Juniorka Klaudia Zwolińska sprawiła miłą niespodziankę kibicom, trenerom i kolegom z reprezentacji. Nie dość, że zdobyła złoty medal, to jeszcze w finale zdeklasowała rywalki, uzyskując na mecie blisko 5,5 sekundy przewagi nad Niną Weratschnig z Austrii.

 

Poza Brzezińskimi, srebrne medale wywalczyły również zespoły C1M x 3 juniorów (w składzie Kacper Sztuba, Przemysław Nowak, Dominik Janur) oraz K1M x 3 juniorów (w składzie Jakub Brzeziński, Wiktor Sandera, Krzysztof Majerczak).

 

Bez powodzenia dla biało-czerwonych zakończyła się natomiast rywalizacja w konkurencji K1M U-23. Zarówno autor najlepszego wyniku w półfinale Rafał Polaczyk, jak i Maciej Okręglak, w którym upatrywano kandydata do medalu, otrzymali po 50 karnych sekund za ominięcie bramki. Tym samym wypadli z pierwszej dziesiątki – ostatecznie Okręglak był dwunasty, a Polaczyk trzynasty. Na ósmej pozycji zmagania zakończył Eryk Lejmel z Krakowskiego Klubu Kajakowego. Triumfował zaś reprezentant Czech Jiri Prskavec. Sympatycznemu zawodnikowi wyjątkowo sprzyja krakowski obiekt – dwa lata przed zdobyciem tytułu najlepszego młodzieżowca na Starym Kontynencie został tu mistrzem Europy… seniorów! Co ciekawe, ojciec młodego prażanina, także Jiri, był brązowym medalistą mistrzostw świata.

 

W imprezie wystartowali młodzi kajakarze slalomowi z 26 krajów. Kompletne wyniki zawodów znajdują się TUTAJ. Można też obejrzeć zapis wideo ze wszystkich przejazdów Mistrzostw Europy Juniorów i U-23 w Kajakarstwie Slalomowym Kraków 2015, który dostępny jest TUTAJ.

 

Fot. MCH/ZIS