Lajkonik na szczęście

Zanim w piątkowy poranek 20 maja polscy siatkarze opuścili podwawelski gród i przez Warszawę udali się w długą podróż do Tokio na olimpijski turniej kwalifikacyjny, w foyer hotelu Novotel Kraków City West, usłyszeli kilka miłych słów.

Krzysztof Dębowski – Zastępca Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie w imieniu władz Miasta podziękował reprezentantom naszego kraju za udział w XIV Memoriale Huberta Jerzego Wagnera i życzył sukcesów w stolicy Japonii, a trenerowi Stephane’owi Antidze wręczył Lajkonika by przyniósł biało-czerwonym szczęście w rywalizacji o olimpijski awans.

Stephane Antiga w krótkiej wypowiedzi zapewnił, że jego podopieczni postarają nie zawieść oczekiwań kibiców.

W Tokio mistrzom świata przyjdzie zmierzyć się kolejno: z Kanadą (28 maja), Francją (29 maja), Japonią (31 maja), Chinami (1 czerwca), Wenezuelą (2 czerwca), Iranem (4 czerwca) i Australią (5 czerwca).

Trzy pierwsze zespoły zakwalifikują się do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Jeśli w tej „trójce” znajdzie się  ekipa z Azji (tokijski turniej to jednocześnie kwalifikacje tego kontynentu), aby awansować wystarczy zająć czwarte miejsce.

Udział w turnieju olimpijskim mają już zapewniony: Brazylia (gospodarz), USA  i Włochy (dwie czołowe lokaty w Pucharze Świata), Rosja (zwycięzca strefy europejskiej), Argentyna (zwycięzca strefy Ameryki Płd.), Kuba (zwycięzca strefy Ameryki), Egipt (zwycięzca strefy afrykańskiej. Uzupełnią tę stawkę cztery zespoły z imprezy w Tokio (28 maja-5 czerwca) i jedna ekipa z turnieju w Mexico City (4-6 czerwca, grają: Chile, Meksyk, Algieria i Tunezja).

Przed IO w Rio, zostanie rozegrany jeszcze – od 13 do 17 lipca w TAURON Arenie Kraków – Final Six Ligi Światowej.

Fot. DCZ/ZIS