Kryta pływalnia dla szkoły Polskich Olimpijczyków

Za dwa lata, na jubileusz 60-lecia Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi nr 5 im. Polskich Olimpijczyków ma otrzymać piękny prezent – krytą pływalnię. W poniedziałek 15 października 2018 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Dyrektor SP 5 Paweł Maślej, Dyrektor Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal, Przewodniczący Rady i Dzielnicy V Krowodrza Zygmunt Wierzbicki i Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Przemysłowego Chemobudowa Kraków SA Andrzej Wyszyński podpisali akt erekcyjny a następnie wmurowali kamień węgielny pod budowę tego obiektu przy Al. Kijowskiej 8.

Uroczystość odbyła się w dniu Święta Szkoły obchodzonego od 2009 roku właśnie 15 października dla uczczenia nadania SP 5 imienia Polskich Olimpijczyków. 

Czworo uczestników igrzysk: Agnieszka Czopek-Sadowska, która w Moskwie (1980) wywalczyła dla naszego kraju pierwszy olimpijski medal – brązowy – w pływaniu oraz pływak Konrad Gałka, piłkarz ręczny Jerzy Garpiel i lekkoatleta, biegacz długodystansowy i maratończyk Edward Stawiarz uświetniło swoją obecnością poniedziałkowe wydarzenie.

- Kraków zawsze dbał o to, aby rozwój sportu dla dzieci i młodzieży odbywał się w dość szybkim tempie. W ciągu ostatnich lat wybudowaliśmy ponad 150 boisk oraz kilka basenów, a ten jest jednym z trzech szkolnych basenów, które są w trakcie budowy. To bardzo wiele. Z tego co sprawdziłem, żadne miasto w Polsce nie realizuje w takim tempie inwestycji dla sportu amatorskiego, sportu dla dzieci i młodzieży. Sądzę, że ten basen będzie wstępem do tego, aby spośród was wyrośli następcy Otylii Jędrzejczak, a Kraków ma pewne tradycje jeśli chodzi o olimpijczyków nie tylko w pływaniu, ale także w innych dyscyplinach sportu. Szkoła sportowa kształci dzieci po to, aby te, które spełniają warunki i chcą, mogły zostać olimpijczykami, zawodnikami wysokiej klasy. Życzę wam tego z całego serca – powiedział w okolicznościowym wystąpieniu Prezydent Jacek Majchrowski.

Kryta pływalnia przy Al. Kijowskiej to kolejny nowoczesny obiekt po halach sportowych Domu Harcerza i VII LO, który wzbogaci bazę sportową Dzielnicy V Krowodrza.

Basen SP 5 będzie się składać z kilku części funkcjonalnych, takich jak:  

- strefa sanitarno-szatniowa; 

- strefa SPA – sauny sucha i parowa, grota solna;

- hala basenu sportowego z sześciotorową niecką o wymiarach 25x16 m i głębokości 3 m – z dnem podnoszonym na szerokości trzech torów (zakres regulacji od 0 do 3 m), z trybunami na 155 krzesełek i wanną jacuzzi;

- pomieszczenia siłowni, sali treningowej, sali konferencyjnej, kawiarni oraz pomieszczeń technicznych i administracyjnych.

Powierzchnia zabudowy wynosi 1428m2, kubatura 16527 m3.

Projekt przygotowała ARP Autorska Pracownia Projektowa Manecki z Krakowa.

Wykonawcą jest  Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego CHEMOBUDOWA Kraków SA.

Termin wykonania – do 30 listopada 2020 r.

Koszty robót (zgodnie z umową) to 25 461 000,00 zł brutto.

Dodajmy, że obecnie trwa budowa krytych pływalni na osiedlach Na Kozłówce (Dzielnicowe Centrum Sportu i Rekreacji),  2 Pułku Lotniczego (Szkoła Podstawowa nr 155) oraz przy ul. Strąkowej (Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 158).

Wcześniej do dyspozycji krakowian oddane zostały podobne  obiekty przy ul. Kurczaba w Prokocimiu i na os. Handlowym w Nowej Hucie. Amatorzy pływania chętnie korzystają również z wybudowanych przez Gminę Miejską Kraków krytych basenów na os. Kurdwanów Nowy, na Suchych Stawach (Com-Com Zone Centrum Rozwoju) i w OSiR KOLNA.


Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS