Krakowski finał Klubowych Mistrzostw Świata: triumf siatkarzy Zenitu Kazań

W niedzielę, 17 grudnia siatkarze Zenitu Kazań sięgnęli w TAURON Arenie Kraków po tytuł Klubowych Mistrzów Świata, po finałowym zwycięstwie nad włoskim zespołem Cucine Lube Civitanova 3:0 (27:25, 25:22, 25:22). Trzecie miejsce zajęła brazylijska Sada Cruzeiro, wygrywając z PGE Skrą Bełchatów 3:0 (25:19, 25:18, 25:13).

To pierwszy złoty medal Zenitu w tych rozgrywkach, nie dziwi więc ogromna radość zawodników, trenerów i działaczy z Kazania.

- Jestem bardzo zadowolony, bo jest to już drugi turniej, który wygrałem w Polsce – mówił Wilfredo Leon Venero, nawiązując do ubiegłorocznego sukcesu Zenitu w Final Four Ligi Mistrzów, również w Krakowie.

Kubańczyk Leon, posiadacz polskiego paszportu i kandydat do gry w naszej reprezentacji, bardzo spokojnie i rzeczowo odniósł się do decyzji organizatorów KMŚ o przyznaniu nagrody MVP (najbardziej wartościowego gracza) Osmany’emu Juantorenie z Cucine Lube: - Priorytetem było dla mnie zdobycie złotego medalu, a nie indywidualnego wyróżnienia. Poza tym znam swoją wartość.

Wilfredo Leon Venero znalazł się oczywiście w Drużynie Gwiazd, jako pierwszy przyjmujący, oprócz niego wybrańcami zostali: rozgrywający Aleksander Butko (Zenit), atakujący Cwetan Sokołow (Cucine Lube), przyjmujący Yoandry Leal Hidalgo (Sada), środkowi – Aleksiej Samojlenko (Zenit) i  Robertlandy Simon Aties (Sada), libero Jenia Grebennikov (Cucine Lube).

W rozmowach z Leonem nie zabrakło też wątku jego debiutu w ekipie biało-czerwonych: - Obecnie, oceniam te szanse na 75 procent – stwierdził Wilfredo.

Podsumowując rywalizację w KMŚ, których faza finałowa odbyła się w Krakowie, podkreślić jeszcze raz trzeba znakomitą dyspozycję Zenitu. W pięciu spotkaniach podopieczni charyzmatycznego trenera Władymira Alekny nie stracili nawet jednego seta, potrafili się mobilizować w trudnych dla siebie fragmentach meczów. Tak było m.in. w finale z Cucine Lube.

Zespół z Włoch, w czym spora zasługa Juantoreny, dzielnie walczył w niedzielę z głównym faworytem turnieju i dzięki temu kibice byli świadkami bardzo atrakcyjnego widowiska.  

Na pewno o wiele więcej oczekiwali od PGE Skry w starciu o 3. miejsce z trzykrotnymi zwycięzcami KMŚ (2013, 2015, 2016), siatkarzami Sady Cruzeiro. Kapitan bełchatowian Mariusz Wlazły skomentował ten występ bardzo krótko: - Gratuluję wygranej naszym rywalom!

Brązowe medale wręczała gościom z Brazylii Magdalena Nowak-Obrzut – Zastępca Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie ds. Marketingu i Organizacji Sportowych w towarzystwie przedstawiciela FIVB Slobodana Milosevicia.

Za rok Klubowe Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn znów zostaną rozegrane w Polsce.

Wyniki

O 3. miejsce: PGE Skra Bełchatów – Sada Cruzeiro Volei 0:3 (19:25, 18:25, 13:25)

O 1. miejsce:  Cucine Lube Civitanova – Zenit Kazań 0:3 (25:27, 22:25, 22:25)

W załączeniu statystyki meczów.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS