Krakowski etap 73. TdP: w symbiozie z kolarzami

W poniedziałek, 18 lipca odbędzie się w Krakowie ostatni, 7. etap 73. Tour de Pologne UCI World Tour – jazda indywidualna na czas na dystansie 25 km, ze startem i metą na Rynku Głównym. Tu też zostaną nagrodzeni zwycięzcy całego wyścigu.


Nieprzerwanie od 2008 roku Kraków jest gospodarzem finału TdP. Mieszkańcy z coraz większym zainteresowaniem śledzą zmagania kolarzy, nie bacząc na pewne niedogodności związane z przeprowadzeniem imprezy w centrum miasta i na ważnych dla płynności ruchu arteriach.

Kwestiom związanym ze sprawnym przeprowadzeniem ostatniego etapu 73. TdP była poświęcona konferencja prasowa, zorganizowana w środę, 13 lipca w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie z udziałem Krzysztofa Kowala – Dyrektora ZIS, St. aspiranta sztabowego Witolda Norka – Zastępcy Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie i Andrzeja Batko – Koordynatora ds. Zabezpieczenia Trasy i Bezpieczeństwa 73. TdP w Małopolsce. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli także przedstawiciele Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

- Tour de Pologne jest naszą sztandarową imprezą, najlepiej promującą Kraków – powiedział Dyrektor Krzysztof Kowal. - W tym roku, z uwagi na Igrzyska Olimpijskie w Rio nie ma innego wyjścia, wyścig musi się odbywać w tym samym czasie, co Tour de France. Nikt z nas, łącznie z Czesławem Langiem, nie miał wpływu na to, że dla 73. Tour de Pologne wyznaczony został termin od 12 do 18 lipca. Zapewne w przyszłym roku wrócimy do terminu sierpniowego. Z takich, a nie innych powodów, zakończenie wyścigu wypadło tym razem w poniedziałek, a nie w sobotę. To trochę utrudni nam pracę, ale innego wyjścia nie było.

Dyrektor Kowal wyraził nadzieję, że Kraków skutecznie włączy się do rywalizacji w konkursie o tytuł „Najpiękniejszego Miasta Tour de Pologne”. Dla miłośników kolarstwa, którzy wspierać będą zawodników gorącym dopingiem przygotowano atrakcyjne akcesoria.

Witold Norek zaapelował o przestrzeganie znaków i wykonywanie poleceń policjantów i służb porządkowych oraz do korzystania w dniu wyścigu z komunikacji publicznej.

Zwrócił też uwagę na jedną, bardzo istotną sprawę: - Dla zamkniętego obszaru Plac na Groblach, Franciszkańska, Straszewskiego, Piłsudskiego jedynym rozwiązaniem będzie wyjazd z Piłsudskiego po torowisku do Karmelickiej. Przy ulicy Św. Anny wyznaczony zostanie punkt kontroli, ale dzięki temu, że poniedziałkowy etap to jazda na czas, będzie możliwe przepuszczanie pojazdów. Apeluję jednak do kierowców o korzystanie w miarę możliwości z innych rozwiązań.

Andrzej Batko, po dość szczegółowym omówieniu zmian w organizacji ruchu i w komunikacji miejskiej, które są konieczne, aby wspomniany 7. etap 73. TdP  przeprowadzić sprawnie i bezpiecznie, podkreślił, że blisko 500 osób włączy się w te działania – policjantów, strażaków, pracowników ochrony. 

Więcej o powyższych zmianach czytaj TUTAJ.

Fot. MCH/ZIS