Kraków gotowy na przyjęcie 75. Tour de Pologne UCI World Tour: Michał Kwiatkowski gwiazdą wyścigu

Kolarze, którzy wezmą udział w 75. Tour de Pologne UCI World Tour przybywają już do Krakowa. W piątek o godz. 18:30 na Rynku Głównym odbędzie się oficjalna prezentacja ekip, a w sobotę 4 sierpnia o godz. 15:50 z Rynku Głównego nastąpi start honorowy do pierwszego etapu, poprzedzony uroczystym otwarciem wyścigu. Magnesem dla kibiców będzie zapewne mistrz świata z 2014 roku Michał Kwiatkowski.

W czwartek 2 sierpnia, podczas konferencji prasowej w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, o przygotowaniach do tegorocznej edycji, programie i atrakcjach 75. TdP, zmianach w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej poinformowali dziennikarzy: Katarzyna Król – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu, Czesław Lang – Dyrektor Generalny firmy Lang Team i Organizator Tour de Pologne UCI World Tour, Krzysztof Kowal – Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i Andrzej Batko – Koordynator ds. Bezpieczeństwa 75. TdP w Małopolsce. Uczestnicy konferencji obejrzeli się też ciekawe materiały filmowe o 90-letniej historii Tour de Pologne.

- Tour de Pologne to jedna z najlepszych form promowania naszego Miasta – mówiła Katarzyna Król, Zastępca Prezydenta Krakowa. - W imieniu Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego bardzo dziękuję Panu Czesławowi Langowi, że nadal jest z nami. Krakowianie życzliwie i tłumnie kibicują kolarzom. Cenimy sobie również walory edukacyjne tego wyścigu, zachęcanie do zdrowego trybu życia, organizowanie imprez towarzyszących, takich jak Mini Tour de Pologne dla najmłodszych. 

Sympatycy kolarstwa z radością przyjęli wiadomość o udziale w 75. TdP Michała Kwiatkowskiego, który jeszcze kilka dni temu zbierał pochwały za postawę w Tour de France i wysokie czwarte miejsce w jeździe indywidualnej na czas, za niezwykle ciężką i skuteczną pracę na trasie dla liderów grupy Sky – tegorocznego triumfatora Wielkiej Pętli Gerainta Thomasa i trzeciego w klasyfikacji generalnej Christophera Froome’a.

- Bardzo się cieszę, że najsilniejsza drużyna świata, jaką jest Sky, przyjeżdża na Tour de Pologne z polskim kapitanem i liderem Michałem Kwiatkowskim. Mam nadzieję, że zespół będzie go mocno wspierał – podkreślił Czesław Lang.

Przypomnijmy, że już w 2012 roku Kwiatkowski był drugi w „generalce” TdP, z Moreno Moserem przegrał wtedy o zaledwie 5 sekund!

Wśród wymienionych przez Dyrektora Generalnego Lang Teamu gwiazd 75. TdP znaleźli się m.in. Andre Greipel, Simon Yates, Roman Kreuziger, Fabio Aru, Thibaut Pinot oraz zwycięzca sprzed dwunastu miesięcy Dylan Teuns.

- Na pewno Tour de Pologne jest najbardziej rozpoznawalną na świecie polską imprezą sportową – powiedział Dyrektor Krzysztof Kowal. - Naszym atutem jest to, że wyścig rozpoczyna się w Krakowie i mamy kolarzy przez dwa dni. W piątek wieczorem podczas prezentacji kibice będą mieć niepowtarzalną okazję być bardzo blisko kolarzy, zdobyć autograf. Liczę na to, że Michał Kwiatkowski dostarczy nam tylu niezapomnianych wrażeń, co Rafał Majka w 2014 roku.

Organizatorzy TdP zadbali znów o to, aby wyścig przebiegał bezpiecznie i był jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców etapowych miast.  

- Cała trasa pierwszego etapu  na terenie Krakowa – a zwłaszcza odcinek w kierunku mety na  Błoniach – jest oznakowana znakami zakazu zatrzymywania się – wyjaśnił Andrzej Batko. - W związku z tym prosimy o przestrzeganie tych zakazów. Wyjazd ze startu honorowego na Rynku Głównym wiąże się tylko z chwilowymi zamknięciami ulic. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja z ostatnimi kilometrami etapu. Już od 3 sierpnia, od godz. 9:00 będzie zamknięta Aleja Focha na odcinku od Alei Mickiewicza do mostu na Rudawie. Z kolet Aleja 3 Maja zostanie zamknięta 4 sierpnia o godz. 6:00. W zasadzie nie będziemy ingerować w komunikację tramwajową, cały czas kursować będą tramwaje do Cichego Kącika. Zmiany przewidziano natomiast w komunikacji autobusowej.

O zmianach w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej podczas pierwszego etapu 75. TdP informujemy TUTAJ.

Szczegółowy program oraz mapy krakowskiego etapu wyścigu można znaleźć TUTAJ.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS