Kraków Business Run 2018: bieg, który stawia na nogi!

W niedzielę, 2 września, o godzinie 10:30 z Rynku Głównego wystartuje po raz siódmy charytatywny bieg sztafetowy Kraków Business Run. Aż 6000 osób, czyli 1200 pięcioosobowych zespołów pobiegnie by pomóc osobom z niepełnosprawnością ruchową.

Sztafetę wystawia także Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, który od samego początku wspiera tę szlachetną inicjatywę.

O współpracy Miasta Krakowa i ZIS z Fundacją Poland Business Run mówił podczas konferencji prasowej w Hali 100-lecia Cracovia 1906 wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych Dyrektor Krzysztof Kowal. Podkreślił, że niedzielny KBR 2018 rozpocznie cykl letnio-jesiennych krakowskich wydarzeń biegowych i zaprosił na kolejne – 12. PZU Bieg Trzech Kopców (30 września) i 5. PZU Cracovia Półmaraton Królewski (14 października). - Chcemy pobić rekord jeśli chodzi o liczbę startujących w półmaratonie. 14 października na starcie przed TAURON Areną Kraków staną jeszcze rywalizujący w biegu na 5 km, organizowanym z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości – powiedział Dyrektor Kowal.

Trasa tegorocznego Kraków Business Run prowadzi wzdłuż Plant i otacza Wawel. Każdy z uczestników Kraków Business Run pokona dystans 3,8 km. W czasie rywalizacji organizatorzy przewidują niewielkie utrudnienia w ruchu na odcinku od ul. Straszewskiego do ul.  Św. Gertrudy i w okolicach Placu Wszystkich Świętych. Szczegóły w odrębnym komunikacie.

To wszystko dzieje się  po to, aby dosłownie pomóc stanąć na nogi beneficjentom biegu. W tym roku impreza w Krakowie pomoże co najmniej szesnastu osobom, wśród których są m.in. Sylwia Kokot, Jerzy Sumara, Sławomir Wolski, Władysław Zachwieja oraz mała Wiktoria Jarmuziewicz.

- Chciałbym nareszcie wyjść z czterech ścian, marzę o tym, by pójść w góry. Bardzo potrzebuję protezy... Chcę zacząć znów aktywnie żyć – powiedział jeden z beneficjentów Władysław Zachwieja, który obecnie  porusza się na wózku inwalidzkim.

Tradycją biegu jest udział w nim Ambasadorów biegu – w tym roku w Krakowie pobiegną między innymi Adam Czerwiński, Mateusz Janicki, Adrianna Palka, Mateusz Ligocki, Jan Ciepiela oraz aktorzy niemal wszystkich krakowskich teatrów. Do udziału w imprezie zachęca też Rafał Sonik: - Jestem aktualnie w Argentynie na czwartej rundzie Pucharu Świata – to mój drugi rajd po złamaniu nogi. Przełamuję tu moje obawy i ból jednak wiem, że Ci, którym służy Kraków Business Run o wiele bardziej potrzebują pomocy. Dlatego warto biegać, warto kibicować i warto im pomagać”.

Na rzecz potrzebujących przeznaczony jest niemal cały dochód z opłat startowych. By zwiększyć skalę niesionej pomocy, zainicjowano też akcję „Pomagam Bardziej”. - Osoby, które chcą pomóc potrzebującym, a z różnych przyczyn nie mogą wziąć udziału w biegu, mogą przyłączyć się do charytatywnej zbiórki środków. Fundusze zebrane w ten sposób zostaną przekazane na zakup protez, wsparcie rehabilitacyjne i psychologiczne osób po amputacjach. Rachunek jest prosty – im więcej pieniędzy zbierzemy, tym większej liczbie osób uda nam się pomóc – wyjaśniła  Agnieszka Pleti, dyrektor Fundacji Poland Business Run.

W ramach „Pomagam Bardziej” biegacze oraz wszyscy, którym nie jest obojętny los beneficjentów biegu jeszcze do 2 września, do godziny 12:00, mogą dokonywać dobrowolnych wpłat. Wystarczy wejść na stronę www.polandbusinessrun.pl, wybrać miasto oraz drużynę i za jej pośrednictwem dokonać wpłaty. Zespół, który zbierze w ten sposób najwyższą kwotę, otrzyma Żółtą Koszulkę Lidera, zaprojektowaną w tym roku przez Dawida Wolińskiego.

Program Kraków Business Run 2018

9:30 – Powitanie sponsorów i organizatorów biegu

9:50 – Przedstawienie beneficjentów

10:15 – Rozgrzewka

10:30 – Start

10:40 – Druga rozgrzewka

12:15 – Wręczenie symbolicznego czeku

12:30 – Ogłoszenie wyników

13:30 – Zakończenie KBR
 

Kraków Business Run jest częścią wielkiej ogólnopolskiej imprezy – Poland Business Run, która odbędzie się tego samego dnia w Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Lublinie oraz w Rzeszowie.

Organizatorami Kraków Business Run 2018 są: Fundacja Poland Business Run, Luxoft, UBS, Radisson Blu, EPAM, Cisco, KISS digital, General Electric, Miasto Kraków/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS