Kongres FIDE w Krakowie: Szachowi delegaci z całego świata

Przez tydzień odbywał się w Krakowie 82. Kongres FIDE - Międzynarodowej Organizacji Szachowej, podczas którego omawiano najważniejsze sprawy na najbliższe lata. Przedstawicieli zarządu przyjął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Poprzednio, Polska organizowała taki kongres w 1935 roku. - Wszyscy delegaci byli pod wrażeniem piękna Krakowa i jego okolic, w tym oczywiście Wieliczki. Niektórzy po raz pierwszy przebywali w tej części Europy - powiedział prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Sielicki.

W spotkaniach kilkunastu komisji problemowych uczestniczyło 190 delegatów z całego świata. Jedną z najważniejszych poruszonych spraw była kwestia wykluczenia remisów z szachowych pojedynków. Obecnie jest tak, że w każdym momencie gry jeden z jej uczestników może zaproponować remis i jeśli rywal się na to zgodzi, taki werdykt przyjmuje sędzia. To ma się zmienić, w Europie już od przyszłego roku, w światowych szachach nieco później. - Proszę sobie wyobrazić sytuację, że w piłce nożnej po 30 minutach gry trener jednej z drużyn proponuje drugiemu remis, ten się na to godzi i mecz się kończy. Ten przepis zabija naszą dyscyplinę, zdarza się bowiem tak, że taki remis po zaledwie kilku posunięciach zapewnia nawet miejsce na podium - komentował prezes Sielicki.

 

Podczas kongresu padła propozycja rozgrywania mistrzostw świata miast. Przez pierwsze pięć lat miałyby być one organizowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które to państwo pokrywałoby wszelkie koszty związane z udziałem poszczególnych reprezentacji, z wyjątkiem kosztów przelotu na zawody.

 
Delegatom bardzo podobała się prezentacja Durbanu - organizatora mistrzostw świata juniorów w 2014 roku. Rok później podobna impreza ma się odbyć ma w Krakowie. Polska będzie też organizatorem Indywidualnych Mistrzostw Europy w Legnicy - bezpośredniej kwalifikacji do mistrzostw świata.