Konferencja prasowa przed X CM: Polowanie na rekordy

Rekordowo zapowiada się tegoroczny Jubileuszowy X Cracovia Maraton, który odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 17 kwietnia ze startem i metą na Błoniach Krakowskich, na trasie prowadzącej ulicami Starego Miasta, Drogą Królewską przez Rynek Główny, Bulwarami Wiślanymi , Aleją Pokoju do Nowej Huty i z powrotem. O godz. 9.28 rozpoczną zmagania niepełnosprawni uczestnicy maratonu , dwie minuty później - o 9.30 - wyruszą pozostali biegacze. Dzień wcześniej, w sobotę 16 kwietnia na Błoniach wyłonieni zostaną zwycięzcy VI Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego i Cracovia Maraton na Rolkach. O szczegółach imprezy poinformowali podczas środowej konferencji prasowej w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie: Krzysztof Kowal - Dyrektor ZIS zarazem Dyrektor X Cracovia Maraton, Bogdan Dąsal - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych, Henryk Kamski - Zastępca Dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Edward Stawiarz - Dyrektor Sportowy, Andrzej Batko - Koordynator ds. Bezpieczeństwa i Dariusz Kaczmarski - Koordynator ds. Elity.

Krzysztof Kowal - Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, podkreślając bardzo dynamiczny rozwój Cracovia Maraton, podał że w tym roku zgłosiło się już z górą 5 tysięcy chętnych. Do niedzielnego biegu głównego można się zapisywać do soboty wieczorem. Organizatorzy liczą na wyrozumiałość mieszkańców podwawelskiego grodu - część ulic musi być bowiem wyłączona z ruchu, na niektórych przewidziane są ograniczenia, zmiany nastąpią też w komunikacji miejskiej (patrz: załącznik do tego artykułu oraz www.zikit.krakow.pl).
- W sobotę utrudnienia będą w alei 3 Maja oraz w rejonie ulicy Piastowskiej -
powiedział Andrzej Batko. - Natomiast jeśli chodzi o niedzielny bieg główny, wyłączenia dotyczą Alei Trzech Wieszczów, od godziny 9. samochody zarówno z północy jak i z południa kierowane będą na objazdy. Zamknięcia czasowe, niezbyt długie, przewidziane są w śródmieściu. Najbardziej uciążliwe zamknięcie dotyczy al. Pokoju, al. Jana Pawła II, ronda Dywizjonu 308, bo musi trwać aż do zakończenia maratonu - czyli do godziny 15.


Te wszystkie niedogodności zrekompensuje krakowianom atrakcyjne widowisko z udziałem kilkudziesięciu zagranicznych wyczynowych maratończyków, których celem jest pobicie rekordu trasy należącego od 2009 roku Juliusa Kipkorira Kilimo - 2:11,26. Jeśli komuś uda się pokonać dystans w czasie poniżej 2:10.00, zgarnie nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych!
- Elita w tym roku jest szeroka - podkreślił Dariusz Kaczmarski. - Zaprosiliśmy kilkunastu zawodników z wynikami na poziomie 2:12.00-2:15.00, po to, aby podjęli między sobą ostrą rywalizację. Zdecydowaliśmy się na bardzo dobrych pacemakerów, którzy poprowadzą bieg nawet do 32 kilometra i są w stanie utrzymać dość mocne tempo, aby finalny rezultat był w granicach 2:10.00. Oczywiście dużo zależy od pogody, od dyspozycji dnia. To tylko sport, nie można wszystkiego przewidzieć, ale trzeba coś planować.


O skali przedsięwzięcia, jakim jest X Cracovia Maraton świadczą liczby. Przy obsłudze imprezy pracować będzie 2 tysiące osób, w tym policjanci z ruchu drogowego, strażacy, strażnicy miejscy i duża rzesza wolontariuszy. Dla uczestników imprezy przygotowano 16 tys. litrów wody mineralnej, 7,5 tys. litrów napojów izotonicznych i 1,5 tony bananów.

[galeria:331]

Fot. MCH/ZIS