Konferencja prasowa przed 2. Krakowskim Forum Sportu: atrakcyjne pokazy, strefy aktywności, ciekawa oferta klubów

W czwartek 7 września, na dwa dni przed 2. Krakowskim Forum Sportu, w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Dyrektora ZIS Krzysztofa Kowala, Dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Krakowa Barbary Mikołajczyk oraz znanych animatorów kultury fizycznej, trenerów i zawodników – mistrza i medalisty największych światowych imprez w karate tradycyjnym Pawła Janusza i wicemistrza olimpijskiego, triumfatora ME i MŚ w chodzie sportowym Ilji Markowa.

- Z podobną imprezą zetknęliśmy się w Mediolanie, z którym mamy bardzo dobre kontakty. Tam od 20 lat miasto i kluby sportowe prezentują mieszkańcom ofertę sportowo-rekreacyjną – powiedział o genezie Krakowskiego Forum Sportu Dyr. Krzysztof Kowal. - Naszym celem było również ożywienie Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana, kojarzonego głównie z piłkarzami Wisły, zaprezentowanie jego pozytywnego oblicza, funkcjonalnych możliwości i tym samym ocieplenie wizerunku. Podczas tegorocznego Forum chcemy też połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli zaprosić prezesów klubów i szefów stowarzyszeń do panelu dyskusyjnego na temat finansowania  sportu, dostępu do środków zewnętrznych. Ma to być zarazem znakomita zabawa dla dzieci i młodzieży, okazja do spotkań z wybitnymi sportowcami, oglądania licznych pokazów, poznania mniej popularnych dyscyplin sportowych.

O działaniach na rzecz rozwoju sportu dzieci młodzieży mówiła Dyr. Barbara Mikołajczyk: - Dla sportu przez małe „s” robimy naprawdę wiele i Krakowskie Forum Sportu pozwala nam dotrzeć z informacjami o dużych nakładach finansowych w tym kierunku, bogatej ofercie naszych ośrodków: KSOS, MOS Wschód i MOS Zachód, które swoim zasięgiem obejmują tysiące dzieci. Za darmo uczą pływać. Prowadzą bezpłatne zajęcia gimnastyki korekcyjne, rozwijają inne sportowe pasje bez konieczności zapisywania się do klubów. Ponadto, nasz wydział realizuje bezpośrednio szereg programów sportowych, o czym nie wszyscy zainteresowani wiedzą. Forum stwarza okazję do przekazania takich informacji.  Ożywianiu i jak najlepszemu.  wykorzystaniu „Orlików” i innych obiektów wielofunkcyjnych służy program „Animator Sportu”. Forum jest doskonałym sposobem przybliżania tej działalności.

Paweł Janusz zwrócił uwagę na ciekawe zjawisko związane z Forum Sportu. Na pokazy, w których występują jego często kilkuletni podopieczni przychodzą rodzice, dziadkowie, całe rodziny. Młodych sportowców uczestniczących w  różnorodnych zmaganiach dopingują najbliżsi.

Z kolei, Ilja Markow wspomniał o fenomenie biegania, które stało się bardzo popularne wśród amatorów aktywnego trybu życia. Podczas 2. Krakowskiego Forum Sportu chętnie podzieli się doświadczeniami i wiedzą dotyczącą codziennych treningów, przygotowań do startu w maratonach i na krótszych dystansach.

Podczas konferencji dziennikarze otrzymali informacje o szczegółach programu sobotniego wydarzenia.

Fot. MCH/ZIS