Konferencja prasowa przed 12. Cracovia Maraton: święto biegania

W nowym wymiarze, ze Sponsorem Generalnym - PKO Bankiem Polskim i rekordową liczbą uczestników, odbędzie się w niedzielę, 28 kwietnia 12. Cracovia Maraton. Na wielkie święto biegania organizatorzy: Gmina Miejska Kraków i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zapraszają już w sobotę, 27 kwietnia. Dla startujących i kibiców przygotowano szereg atrakcji. Bogaty program został przedstawiony podczas czwartkowej konferencji prasowej z udziałem Dyrektora ZIS i Dyrektora 12. CM Krzysztofa Kowala, Dyrektora Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Krakowie, Jacka Piechoty, przedstawicielki ruchu Spartanie Dzieciom, Katarzyny Dobaj i Koordynatora ds. Zabezpieczenia Trasy i Bezpieczeństwa 12. CM, Andrzeja Batko. Zaprezentowano pamiątkowy medal 12. Cracovia Maraton i oficjalną koszulkę.

Dyrektor Krzysztof Kowal poinformował o istotnych zmianach w Cracovia Maraton. W dwunastej edycji nie będzie tzw. elity - zawodników specjalnie zapraszanych przez organizatorów. Pojawił się za to Sponsor Generalny - PKO Bank Polski, z którym została podpisana 3-letnia umowa. Każdego roku z tego tytułu wpłynie 500 tys. zł.

- Mam nadzieję, że przez trzy dni dobrze się będziemy bawić - powiedział Dyrektor Krzysztof Kowal. - Już w piątek rozpoczyna się EXPO, mamy ponad 100 wystawców. W sobotę, oprócz kilku biegów, przeznaczonych głownie dla dzieci i młodzieży oraz całych  rodzin, polecam sesję naukową.  Z wybitnymi ekspertami, naukowcami porozmawiamy o roli sportu, jego pozytywnym wplywie na zdrowie.

- Takiej frekwencji, takiej ilości imprez, jak podczas 12. Cracovia Maraton, do tej pory jeszcze nie było - podkreślił dyr. Kowal. -  Zrezygnowaliśmy ze ściągania elity i płacenia za dobry wynik. Te pieniądze przeznaczamy dla wszystkich uczestników. Każdy może wygrać i liczę, że spowoduje to większe zainteresowanie naszym, maratonem biegaczy-amatorów. W tym roku do biegu głównego zapisało się ponad 7 tysięcy osób, co w porównaniu do 3200 startujących w poprzedniej edycji jest liczbą imponującą. Trasa prowadząca przez Stare Miasto stwarza niepowtarzalną atmosferę. Chętnie przyjeżdżają do Krakowa maratończycy z zagranicy, w najbliższą niedzielę ma ich być ponad 500, gościliśmy już przedstawicieli 55 krajów. Chlubimy się także dużą liczbą biorących udział w maratonie osób niepełnosprawnych. Chciałbym, żeby w następnych latach Cracovia Maraton bił kolejne rekordy.

Cracovia Maraton do hasła "z historią w tle" dołożył jeszcze jedno - Maraton Równych Szans, co znajduje  uzasadnienie w jego otwartej formule i znacznym rozbudowaniu programu.

Wspieranie Cracovia Maraton przez PKO Bank Polski doskonale wpisuje się w ciekawy program tego banku - „Biegajmy razem". W Krakowie grupa pracowników PKO Banku Polskiego pobiegnie też charytatywnie - dla chorego na nowotwór Mateusza Szajczyka.

- Jest mi szczególnie miło,  że właśnie PKO Bank Polski został Sponsorem Generalnym, Cracovia Maraton, bo z Krakowem jestem związany od urodzenia – mówił Dyrektor Jacek Piechota. – Cracovia Maraton to jedna z najmłodszych imprez biegowych, którą bank w tym roku sponsoruje. Nie ograniczamy się tylko do sponsorowania, nasi pracownicy również biegają. Niektórzy z nich wystartują w Krakowie.  Rozwijamy też aktywności sportowe wśród klientów. W 2013 roku PKO Bank Polski chce mocno zaistnieć na mapie biegowej całego kraju. Poprzez program „Biegajmy razem” pomagamy w finansowaniu  nie tylko Cracovia Maraton, ale także maratonu w Poznaniu oraz trzech biegów niepodległościowych w Warszawie  – Biegu Konstytucji 3 Maja,  Biegu Powstania Warszawskiego i Biegu Niepodległości.  Maratony i biegi długodystansowe doskonale kształtują ludziom charakter, wymagają dużej wytrzymałości i wytrwałości w dążeniu do celu..  Podobnie jest w działalności bankowej i biznesowej, opartej na długoletnich relacjach z klientami. Musimy mieć odpowiednią strategię, dobrze i konsekwentnie ją realizować. Przy okazji chciałbym wspomnieć o jeszcze jednym projekcie – „Korona Maratonów PKO Banku Polskiego. Jest to projekt Macieja Kurzajewskiego – znanego dziennikarza sportowego, który w 2013 roku chce przebiec siedem maratonów na siedmiu kontynentach. To ogromne wyzwanie. Jest już po maratonach w Tel-Awiwie i Londynie.  Cykl ma się zakończyć zupełnie ekstremalnym maratonem w listopadzie – na Antarktydzie.  W czterech z tych maratonów z Maciejem Kurzajewskim biegną nasi pracownicy – w ekipach trzyosobowych. Byli już w Izraelu. Natomiast z radiową „Trójką”  robimy czwartkowe audycje „Biegam, bo lubię” a w soboty – na czterdziestu stadionach w całej Polsce – umożliwiamy stawianie pierwszych biegowych kroków pod okiem trenerów i instruktorów.  W imieniu PKO Banku Polskiego przekazuję uczestnikom 12. Cracovia Maraton najlepsze życzenia, przede wszystkim doskonałej kondycji na trasie i bogatych wrażeń z podziwiania naszego miasta.  

Szczytny  cel - zakup nowoczesnych protez dla 2-letniego Stasia - przyświeca ruchowi Spartanie Dzieciom. Wystartują w efektownych strojach, w których przedstawiciele Spartan pojawili się w czwartek na konferencji prasowej w Zarządzie Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

- W charytatywnej grupie biegowej Spartanie Dzieciom  jest nas prawie 70 osób z całej Polski  – tak zaprezentowała w czwartek koleżanki i kolegów Katarzyna Dobaj. – Na co dzień wykonujemy przeróżne zawody, natomiast każdy z nas lubi biegać. Połączyła nas wspólna pasja oraz chęć pomocy. Od trzech lat uczestniczymy w biegach w strojach starożytnych Spartan,. Przy tych okazjach, staramy się wspierać dzieci niepełnosprawne  i chore. Każdy bieg to inny podopieczny, inne potrzeby. Zazwyczaj staramy się jeszcze pozyskiwać chętnych do pomocy. W Krakowie, dzięki uprzejmości organizatorów 12. Cracovia Maraton będziemy mieli możliwość przeprowadzenia akcji charytatywnej i zbiórki pieniędzy na protezy dla Stasia, którego zaprezentowaliśmy w filmie. To uroczy, wesoły dwulatek, który został pokrzywdzony przez los.  Urodził się ze zniekształconymi nóżkami. Trzeba je było amputować.  Teraz zbieramy pieniądze na zakup profesjonalnych protez, które mają zginane stawy. Jedna kosztuje około 20 tysięcy złotych. Do tego wymagana jest jeszcze kosztowna rehabilitacja.  Naszą akcję rozpoczniemy już w piątek. Mamy stoisko na Expo. Będą tam też nasi wolontariusze. Zgodzili się współpracować z nami uczniowie trzech krakowskich szkół -  z Gimnazjów nr 16 i 27 oraz Liceum im, Jońskiego. Przez trzy dni wolontariusz z puszkami będą w okolicach Expo a w niedzielę na trasie 12. Cracovia Maraton zbierać pieniądze dla Stasia. Dodatkowo, współpracuje z nami krakowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Będą kursy niesienie pierwszej pomocy a dla dzieci gry edukacyjne, które pozwolą zrozumieć, jak uratować życie. WOPR zaprezentuje też samochód i skuter, służące do prowadzenia akcji.  My, Spartanie pobiegniemy natomiast w maratonie w pełnym rynsztunku. Zamierzamy go przebiec kolumną prawie 40 osób, aby w ten sposób podziękować darczyńcom. Liczymy na hojność krakowian.  W sobotę będziemy licytować koszulki z podpisami Iwony Guzowskiej, która jest Honorową Spartanką oraz specjalne wydrukowane dla nas obrazki.  Ze Stasiem na wózku i jego rodzicami  weźmiemy też udział w sobotnim biegu rodzinnym.   

Od samego początku w Cracovia Maraton chętnie startują osoby niepełnosprawne. Obecny na czwartkowej konferencji Bogdan Dąsal - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych z nieukrywaną satysfakcją potwierdził, że do tegorocznej edycji zgłosiło się z górą 100 niepełnosprawnych maratończyków, z podwójnym złotym medalistą Paraolimpiady w Londynie, Rafałem Wilkiem na czele.


Fot. PCH/ZIS