Konferencja prasowa przed 11. KBS: kolorowe bieganie w Sylwestra

31 grudnia 2014 roku zabawa sylwestrowa w Krakowie rozpocznie już o godz. 12. W samo południe około 2000 biegaczy wyruszy na trasy „Smoczej Piątki” i „Radosnej Dziesiątki”. Wymyślne stroje uczestników dodadzą kolorytu niezwykłemu wydarzeniu sportowo-towarzyskiemu, organizowanemu przez Gminę Miejską Kraków, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie i Krakowski Klub Biegacza Dystans.

W siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowa odbyła się w poniedziałek, 29 grudnia konferencja prasowa przed 11. Krakowskim Biegiem Sylwestrowym.

 

Urszula Filipowicz, Zastępca Dyrektora ZIS, poinformowała o ostatnich przygotowaniach. 

Na dwa dni przed imprezą blisko 1500 osób potwierdziło formalnie udział poprzez dokonanie opłaty startowej. Zapisy aż do wyczerpania limitu 2000 biegaczy  (łącznie na obu dystansach - 5 i 10 km) przyjmowane będą w Biurze Zawodów (Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Św. Marka 34), we wtorek (30 grudnia) w godz. 15.00-20.00 i w środę (31 grudnia) w godz. 7.30-11.00.

 

Podobnie jak przed rokiem, start i metą znajdują się na Rynku Głównym, na linii A-B między wylotami ulic: Floriańskiej i Św. Jana.  Limit czasu wynosi 90 minut niezależnie od pokonywanego dystansu. „Smocza Piątka” nie ma ograniczeń wiekowych, „Radosna Dziesiątka” przeznaczona jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

 

W  konkursie na przebranie – wyżej premiowanym od wyczynów biegowych – w cenie są  pomysłowość  i oryginalność.

 

Jak zapewnił Dyrektor Sportowy 11. KBS, reprezentujący Krakowski Klub Biegacza Dystans Paweł Żyła, każdy kto dotrze do mety otrzyma pamiątkowy medal, gorącą herbatę i ciepły posiłek. Przewidziano też inne atrakcje i niespodzianki.

 

Popularność odbywającego się od 2004 roku – zawsze w ostatni dzień roku – krakowskiego biegu ciągle rośnie. W poprzedniej edycji wystartowało 1778 osób (to jest właśnie rekord do pobicia), a w sumie już ponad 6 tysięcy. Liczbą przebierańców nie może dorównać żadna podobna impreza w Polsce.  

 

Nawet ci, którzy na co dzień biegają wyczynowo, zgłaszając się do KBS chętnie wpisują się  w konwencję tej nietypowej rywalizacji. Jak na przykład ubiegłoroczna triumfatorka „Smoczej Piątki” Katarzyna Broniatowska - w stroju biedronki.

 

Nad sprawnym przeprowadzeniem imprezy czuwać będzie 120-osobowy zespół, złożony z funkcjonariuszy służb mundurowych - Policji, Żandarmerii Wojskowej i Straży Miejskiej  oraz  pracowników ochrony. Koordynator ds. bezpieczeństwa 11.KBS Andrzej Batko przekazał w trakcie konferencji prasowej najważniejsze informacje dotyczące zmian w ruchu drogowym na terenie śródmieścia Krakowa 31 grudnia w godz. 11.30-14.00.

W tym czasie wyłączone z ruchu kołowego i szynowego (komunikacja tramwajowa) zostaną ulice: Dominikańska i Franciszkańska, a z ruchu kołowego także ulice: Św. Idziego i Podzamcze – do skrzyżowania z ul. Straszewskiego.

 

Ograniczeń i zakazów należy się spodziewać na trasach 11. KBS.

 

„Radosna Dziesiątka” (10 km) - numery startowe i trasa oznaczone kolorem zielonym: Rynek Główny (u wylotu ul. św. Jana), ul. Floriańska, ul. Pijarska (w prawo), Planty, ul. Bernardyńska, Bulwar Czerwieński (Smok Wawelski), Bulwar Inflancki, Bulwar Kurlandzki, okolice mostu Powstańców Śląskich, powrót tą samą trasą do Smoka, Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, ul. Podzamcze, Planty, Brama Floriańska, ul. Floriańska, Rynek Główny.

 

„Smocza Piątka” (5 km) - numery startowe i trasa oznaczone kolorem czerwonym: Rynek Główny (u wylotu ul. św. Jana), ul. Floriańska, ul. Pijarska (w prawo), Planty, ul. Bernardyńska, Bulwar Czerwieński (Smok Wawelski), Centrum Informacji, ul. Podzamcze, Planty, Brama Floriańska, ul. Floriańska, Rynek Główny.

 

Krakowian i gości przebywających 31 grudnia w naszym mieście zachęcamy do kibicowania biegaczom!

 

Fot. MCH/ZIS