Konferencja prasowa FIVB KMŚ w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2017: nominacja dla Krakowa Miasta-Gospodarza, prezentacja trofeum

Kraków, Miasto-Gospodarz FIVB Klubowych Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2017, otrzymał w środę, 6 grudnia oficjalną nominację. Podczas konferencji prasowej w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie odbyła się także prezentacja trofeum turnieju, który zostanie rozegrany od 12 do 17 grudnia z finałem w TAURON Arenie Kraków.

W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział Dyrektor ZIS Krzysztof Kowal, Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jacek Kasprzyk, Prezes Professional Sports Events  Tomasz Cieślik i Ambasador KMŚ, złoty medalista MŚ 2014 Krzysztof Ignaczak.

Organizowana od 1989 roku, z przerwą w latach 1993-2008, impreza trafiła po raz pierwszy do naszego kraju dzięki staraniom spółki Professional Sports Events, przy wsparciu i rekomendacji PZPS. W przygotowaniu i przeprowadzeniu tego wydarzenia bardzo ważna rola przypadła Miastu Kraków jako gospodarzowi fazy finałowej kilkudniowych zmagań.

- Podejmujemy najlepsze klubowe zespoły świata wspólnie z Opolem i Łodzią, gdzie odbędą się spotkania grupowe – powiedział Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal. - Wystąpi aż osiem drużyn, w tym dwie polskie: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i PGE Skra Bełchatów. Mam nadzieję, że co najmniej jedna z nich znajdzie się w strefie medalowej, zagra więc 16 i 17 grudnia w TAURON Arenie Kraków. Na pewno będzie kogo dopingować, zobaczymy znów siatkówkę na najwyższym poziomie. A jeśli dodamy do tego przewidziany na piątek, 15 grudnia również w naszej hali Mecz Gwiazd PlusLigi oraz inne niespodzianki dla kibiców, to myślę, że będzie to bardzo atrakcyjna impreza, na którą serdecznie zapraszam.

- Wspieraliśmy firmę pana Tomasza Cieślika i jest mi miło, że Klubowe Mistrzostwa Świata odbędą się w Polsce – podkreślił Prezes PZPS Jacek Kasprzyk. - Cieszę się, że finały zostaną rozegrane w Krakowie, ale chciałbym również podziękować Opolu i Łodzi. Liczę na to, że zespoły z Kędzierzyna-Koźla i Bełchatowa wystąpią w Krakowie, życzę im tego z całego serca, bo pomoże nam to w dalszym, skutecznym promowaniu siatkówki,  Zachęcam też do obejrzenia gwiazd naszej ligi, jednej z najlepszych w Europie i na świecie. O poziomie tych rozgrywek najlepiej świadczy fakt, że mamy aż trzech przedstawicieli w Champions League siatkarzy. Na boisku pojawi się w tym meczu kilku niezwykle utalentowanych mistrzów świata juniorów, na co również zwracam Państwa uwagę.

Organizator KMŚ Tomasz Cieślik przekazał garść najważniejszych informacji dotyczących zbliżającej się rywalizacji ekip z Polski, Brazylii, Włoch, Rosji, Argentyny, Iranu i Chin.: - Podczas finałów Ligi Światowej w połowie 2016 roku w Krakowie miałem okazję spotkać się po raz pierwszy z Prezydentem FIVB i rozpocząć rozmowy na temat zorganizowania Klubowych Mistrzostw Świata. Dokładnie rok temu zostały sfinalizowane, co sprawiło, że co najmniej dwie najbliższe edycje będziemy gościć w Polsce. W naszych działaniach pomogły nam bez wątpienia chlubne tradycje i świetna organizacja wielu imprez siatkarskich. Udało nam się przekonać FIVB do rozgrywania meczów grupowych w Opolu i w Łodzi. Bardzo dziękuję Miastu Kraków za ogromne zaangażowanie. Jesteśmy gotowi do zorganizowania kolejnego wielkiego święta siatkówki w Polsce! Używając metafory, tą imprezą  uzupełniamy siatkarską koronę Himalajów. Wszystkie inne europejskie i światowe wydarzenia w siatkówce w naszym kraju już się odbywały. Teraz dołączają do tej prestiżowej listy Klubowe Mistrzostwa Świata. To wyjątkowa w tym roku okazja, żeby zobaczyć w akcji najlepszych siatkarzy świata.

Tomasz Cieślik zapewnił też, że organizatorzy KMŚ, Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej i władze Krakowa umożliwią obejrzenie wcześniej wspomnianego Meczu Gwiazd na bardzo preferencyjnych warunkach dzieciom i młodzieży.

W środę po północy znane już były wyniki głosowania użytkowników portalu PLPS. Z górą 6 tysięcy sympatyków siatkówki wybrało 14-osobowe składy i trenerów Południa i Północy. Nazwiska wybrańców ogłoszono także w trakcie konferencji prasowej w Krakowie.


Uczestników Klubowych Mistrzostw Świata zaprezentował natomiast Krzysztof Ignaczak. Od kilku tygodni odwiedza kluby, przeprowadza wywiady z czołowymi zawodnikami, dzieli się refleksjami w social mediach.

- Wszyscy są przekonani, że wezmą udział w turnieju wyjątkowym i wyrażali ogromną radość z przyjazdu do Polski. Znają wspaniałą atmosferę na trybunach i mają świadomość, że nie jadą „w ciemno”, że mogą liczyć na najlepsze standardy organizacyjne. A kilka zespołów ostrzy sobie zęby na puchar. W pierwszej kolejności trzykrotny triumfator – Sada Cruzeiro. Co prawda mówią o tym z pewną kurtuazją i szacunkiem dla rywali, ale widać, że są pewni siebie. W moim odczuciu, najpoważniejszym konkurentem dla Sady jest Zenit Kazań, który wygrał wszystkie najważniejsze imprezy w kraju i w Europie. My w Polsce może mamy odrobinę niższy poziom od lig brazylijskiej, rosyjskiej czy włoskiej, ale pamiętajmy, że ZAKSA i Skra grają u siebie. Może postarają się o to, żeby puchar u nas – podsumował popularny „Igła”.

Krzysztof Ignaczak wymienił nazwiska paru Kubańczyków, którzy starają się o debiuty w innych reprezentacjach, wśród nich jest  m.in. już posiadacz polskiego paszportu Wilfredo Leon, gracz Zenitu.

Na zakończenie środowej konferencji Prezes Tomasz Cieślik wręczył Dyrektorowi Krzysztofowi Kowalowi certyfikat z nominacją dla Krakowa jako Miasta-Gospodarza FIVB Klubowych Mistrzostw Świata Polska 2017 roku.

Więcej informacji o KMŚ: www.kmspolska.pl, o Meczu Gwiazd PlusLigi TUTAJ.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS